Srbskem otřásá velká špionážní aféra. V hlavní roli je Rusko +VIDEO

V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy, informují dnes média. Skandál spustilo zveřejnění tajně pořízeného videozáznamu, jenž podle Radia Svobodná Evropa zachycuje, jak pracovník ruské vojenské rozvědky Georgij Kleban předává peníze vysoce postavenému srbskému činiteli. Ten je údajně jeho špionážní spojkou v Srbsku.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Vlajka Srbska
doporučujeme

Prezident Aleksandar Vučić nařídil záležitost vyšetřit. Premiérka Ana Brnabičová novinářům sdělila, že se případem na prezidentův pokyn zabývá vojenská zpravodajská služba VBA. Ve čtvrtek se má Vučić podle prezidentské kanceláře sejít s ruským velvyslancem v Bělehradě.

Pro srbskou vládu je aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za výhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla. Srbsko také nedávno získalo z Ruska protiletadlový systém Pancir, i když mu kvůli tomu hrozí sankce ze strany Spojených států. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72. Srbsko je také závislé na dodávkách ruského plynu a ropy, ruský koncern Gazprom také drží většinový podíl v největší srbské ropné společnosti Naftna Industrija Srbije.

Vojenskopolitický komentátor Zoran Dragišić agentuře Tanjug řekl, že odhalení této zpravodajské aféry v Srbsku, jejímž aktérem je "ruský špion", potvrzuje, že srbské tajné služby svou práci odvádějí skvěle. Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.

Ruští představitelé v Moskvě i v Bělehradu se dosud nevyjádřili. "Pokud se ukáže, že je to pravda, pak by šlo o vážnou věc a vážný problém pro nás," řekla deníku Blic o incidentu premiérka Brnabičová.

Srbská civilní tajná služby BIA mezitím potvrdila autentičnost videa. Další informace mají následovat po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu.

Ještě dnes do Moskvy odcestoval srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović, který má podle resortu jednat se šéfem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem o "bezpečnostních výzvách" a "spolupráci v boji proti zločinnosti". Není jasné, zda cesta souvisí s incidentem.

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin v říjnu prohlásil, že obě země vedou "komplexní vzájemné operace", aby chránily své vnější zájmy. O podrobnostech se ale nezmínil, připomněla agentura Reuters.

Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Pandemie covid-19: Uljanovsk se může stát ruským Bergamem, píše The Moscow…

04.04.2020 21:36 Aktualizováno "Ale prosím vás! Virus? Jaký virus?" Pětatřicetiletá podnikatelka Olga odmítavě mává rukou. "Je to…

V uzavřené zóně u Černobylu hoří 20 hektarů lesa

04.04.2020 20:51 V uzavřené zóně u někdejší jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny hoří asi 20 hektarů lesa.…

Těhotná snoubenka britského premiéra má příznaky covid-19

04.04.2020 19:46 Carrie Symondsová, snoubenka britského premiéra Borise Johnsona, s nímž začátkem léta čeká první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy