Srbskem otřásá velká špionážní aféra. V hlavní roli je Rusko +VIDEO

V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy, informují dnes média. Skandál spustilo zveřejnění tajně pořízeného videozáznamu, jenž podle Radia Svobodná Evropa zachycuje, jak pracovník ruské vojenské rozvědky Georgij Kleban předává peníze vysoce postavenému srbskému činiteli. Ten je údajně jeho špionážní spojkou v Srbsku.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Vlajka Srbska
doporučujeme

Prezident Aleksandar Vučić nařídil záležitost vyšetřit. Premiérka Ana Brnabičová novinářům sdělila, že se případem na prezidentův pokyn zabývá vojenská zpravodajská služba VBA. Ve čtvrtek se má Vučić podle prezidentské kanceláře sejít s ruským velvyslancem v Bělehradě.

Pro srbskou vládu je aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za výhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla. Srbsko také nedávno získalo z Ruska protiletadlový systém Pancir, i když mu kvůli tomu hrozí sankce ze strany Spojených států. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72. Srbsko je také závislé na dodávkách ruského plynu a ropy, ruský koncern Gazprom také drží většinový podíl v největší srbské ropné společnosti Naftna Industrija Srbije.

Vojenskopolitický komentátor Zoran Dragišić agentuře Tanjug řekl, že odhalení této zpravodajské aféry v Srbsku, jejímž aktérem je "ruský špion", potvrzuje, že srbské tajné služby svou práci odvádějí skvěle. Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.

Ruští představitelé v Moskvě i v Bělehradu se dosud nevyjádřili. "Pokud se ukáže, že je to pravda, pak by šlo o vážnou věc a vážný problém pro nás," řekla deníku Blic o incidentu premiérka Brnabičová.

Srbská civilní tajná služby BIA mezitím potvrdila autentičnost videa. Další informace mají následovat po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu.

Ještě dnes do Moskvy odcestoval srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović, který má podle resortu jednat se šéfem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem o "bezpečnostních výzvách" a "spolupráci v boji proti zločinnosti". Není jasné, zda cesta souvisí s incidentem.

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin v říjnu prohlásil, že obě země vedou "komplexní vzájemné operace", aby chránily své vnější zájmy. O podrobnostech se ale nezmínil, připomněla agentura Reuters.

Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 15:08 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama