Srbsko chce lidi motivovat k vakcinaci, všem očkovaným zaplatí

Srbsko chce vlastní občany motivovat k vakcinaci proti covidu-19. Zaplatí 3000 dinárů (660 korun) všem, kteří se dosud nechali očkovat, nebo tak učiní do konce května. Oznámil to dnes prezident Aleksandar Vučić. Podle agentury AFP jde patrně o první vládní pobídku tohoto typu na světě.

Eurozpravy.cz

"Přemýšleli jsme, jak ocenit lidi, kteří ukázali zodpovědnost, a přijali jsme rozhodnutí, že dáme dodatečnou finanční pomoc lidem, kteří se nechali očkovat," řekl dnes Vučič v televizi Pink. Ti, co se proti covidu-19 očkovat nenechají, jsou podle Vučiče "nezodpovědní a sobečtí".

Nárok na peníze za očkování budou mít všichni nad 16 let, kteří do 31. května budou mít aplikovanou alespoň jednu dávku vakcíny. Prezident zároveň pohrozil, že neočkovaní pracovníci ve veřejném sektoru nebudou mít nárok na nemocenskou v případě, že onemocní covidem-19.

V Srbsku dosud obdrželo alespoň jednu dávku zhruba 30 procent ze sedmimilionové populace, což zemi řadí co do rychlosti vakcinace na přední příčky v Evropě. Oproti okolním balkánským zemím se srbskému vedení podařilo včas obstarat miliony dávek covidových vakcín, především díky velkým zásilkám z Číny a Ruska.

V posledních době nicméně zájem obyvatel o očkování v Srbsku opadá a za dva uplynulé týdny počet očkovaných narostl jen o dvě procenta, uvedla agentura DPA. Jako v případě dalších zemí i v Srbsku proces zpomalují dezinformace spojené s vakcínami i hlasití aktivisté proti očkování. Vakcínu nejčastěji odmítá mladá generace. Stát v minulých měsících uvažoval, že očkování proti covidu-19 učiní ze zákona povinné.

Podle expertů oslovených srbským vydáním webu BBC se v Srbsku k očkování přihlásili už de facto všichni, kdo naočkováni být chtějí. Lidé se k očkování nyní již vůbec nemusejí objednávat a nabídku vakcinace dostali znovu i cizinci. Vláda se nyní snaží oslovit další potenciální zájemce o vakcinaci pomocí marketingových kampaní.

"V lékařské literatuře jsem neviděl, že by někdo dostával peníze za vakcínu proti covidu-19," řekl AFP epidemiolog Zoran Radovanović. "Můžeme proto být první nejen v Evropě, ale i na světě," dodal.

Radovanović si zároveň myslí, že takováto finanční pobídka může být dvousečnou zbraní. "Ty, kteří žijí v krajní chudobě, to dotlačí k vakcinaci, avšak zároveň to vyvolá odpor u druhých," varoval. "Logika je taková: Když mi stát zaplatí, abych něco udělal, a řekne mi, že je to pro moje dobro, pak zde něco smrdí," dodal epidemiolog.

Témata: EZ

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Související:

Právě se děje