Srbsko chce lidi motivovat k vakcinaci, všem očkovaným zaplatí

Srbsko chce vlastní občany motivovat k vakcinaci proti covidu-19. Zaplatí 3000 dinárů (660 korun) všem, kteří se dosud nechali očkovat, nebo tak učiní do konce května. Oznámil to dnes prezident Aleksandar Vučić. Podle agentury AFP jde patrně o první vládní pobídku tohoto typu na světě.

Eurozpravy.cz

"Přemýšleli jsme, jak ocenit lidi, kteří ukázali zodpovědnost, a přijali jsme rozhodnutí, že dáme dodatečnou finanční pomoc lidem, kteří se nechali očkovat," řekl dnes Vučič v televizi Pink. Ti, co se proti covidu-19 očkovat nenechají, jsou podle Vučiče "nezodpovědní a sobečtí".

Nárok na peníze za očkování budou mít všichni nad 16 let, kteří do 31. května budou mít aplikovanou alespoň jednu dávku vakcíny. Prezident zároveň pohrozil, že neočkovaní pracovníci ve veřejném sektoru nebudou mít nárok na nemocenskou v případě, že onemocní covidem-19.

V Srbsku dosud obdrželo alespoň jednu dávku zhruba 30 procent ze sedmimilionové populace, což zemi řadí co do rychlosti vakcinace na přední příčky v Evropě. Oproti okolním balkánským zemím se srbskému vedení podařilo včas obstarat miliony dávek covidových vakcín, především díky velkým zásilkám z Číny a Ruska.

V posledních době nicméně zájem obyvatel o očkování v Srbsku opadá a za dva uplynulé týdny počet očkovaných narostl jen o dvě procenta, uvedla agentura DPA. Jako v případě dalších zemí i v Srbsku proces zpomalují dezinformace spojené s vakcínami i hlasití aktivisté proti očkování. Vakcínu nejčastěji odmítá mladá generace. Stát v minulých měsících uvažoval, že očkování proti covidu-19 učiní ze zákona povinné.

Podle expertů oslovených srbským vydáním webu BBC se v Srbsku k očkování přihlásili už de facto všichni, kdo naočkováni být chtějí. Lidé se k očkování nyní již vůbec nemusejí objednávat a nabídku vakcinace dostali znovu i cizinci. Vláda se nyní snaží oslovit další potenciální zájemce o vakcinaci pomocí marketingových kampaní.

"V lékařské literatuře jsem neviděl, že by někdo dostával peníze za vakcínu proti covidu-19," řekl AFP epidemiolog Zoran Radovanović. "Můžeme proto být první nejen v Evropě, ale i na světě," dodal.

Radovanović si zároveň myslí, že takováto finanční pobídka může být dvousečnou zbraní. "Ty, kteří žijí v krajní chudobě, to dotlačí k vakcinaci, avšak zároveň to vyvolá odpor u druhých," varoval. "Logika je taková: Když mi stát zaplatí, abych něco udělal, a řekne mi, že je to pro moje dobro, pak zde něco smrdí," dodal epidemiolog.

Témata: EZ

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje