Srbsko naočkovalo proti koronaviru už více než půl milionu lidí

Srbsko naočkovalo proti koronaviru již více než půl milionu lidí. S odvoláním na vládní data o tom dnes informovala agentura Tanjug, podle níž je Srbsko v počtu podaných vakcín na milion obyvatel druhé v Evropě. Podle premiérky se Srbsku vyplácí politika, která nehledí na zemi původu objednaných očkovacích látek.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Co se týče počtu naočkovaných lidí vzhledem k celkové populaci, je podle Tanjugu před Srbskem v Evropě pouze Británie. Srbsko je ve vakcinaci obyvatel zároveň zdaleka nejúspěšnější zemí na Balkáně, včetně členských zemí EU. Někteří sousedé Srbska, jako Severní Makedonie, Kosovo či Bosna, dosud vůbec nezačali očkovat.

Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské farmaceutické společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Srbská premiérka Ana Brnabičová přičetla dosavadní úspěch vakcinační kampaně právě tomu, že Bělehrad nespoléhá pouze na vybrané výrobce.

"Ani v jednom okamžiku jsme vakcíny nepolitizovali a ani země původu nehrála žádnou roli," uvedla v úterním rozhovoru pro německý časopis Focus. Srbsko usiluje o členství v Evropské unii, zároveň ale pěstuje přátelské vztahy s Ruskem a Čínou.

Podle agentury Bloomberg se Srbsku v kritické chvíli vyplácí jeho zahraniční politika, která se snaží vyvažovat vlivy Západu i Východu. Balkánská země se podle ní díky tomu stala nečekaným tahounem vakcinace v Evropě ve chvíli, kdy se většina zemí EU při očkování potýká s organizačními problémy.

Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN) informovala, že možnosti bezplatné vakcinace využívají v Srbsku i lidé ze zahraničí. Činí tak podle ní přes registraci na webu elektronické státní správy, k níž jim stačí pouze srbské telefonní číslo. BIRN to dokumentoval na případech z jižního Srbska, kam se v současnosti jezdí očkovat lidé ze Severní Makedonie.

Hromadná vakcinace obyvatelstva začala v Srbsku 19. ledna, k dnešnímu dni obdrželo první dávku již 513.652 lidí. Od počátku epidemie se v zemi s přibližně sedmi miliony obyvatel nakazilo přes 400.000 lidí, z toho 1.932 za poslední den. Komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo za posledních 24 hodin dalších 15 lidí, celková bilance tím stoupla na 4071. Více než 4000 lidí leží s koronavirem v nemocnicích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama