Srbsko se chce přidat k Euroasijské hospodářské unii, EU je rozhořčena

Evropské unii se nelíbí připravovaný podpis obchodní dohody Srbska s postsovětským ekonomickým blokem vedeným Ruskem. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák dnes při neformální schůzce unijních ministrů zahraničí v Helsinkách podle médií vyzval Bělehrad, aby přijímal rozhodnutí, která zemi k EU přibližují, nikoli od ní oddalují.

Miroslav Lajčák
doporučujeme

Podpis uvedené dohody Srbska s Euroasijskou hospodářskou unií (EAHU), vedenou Ruskem, se očekává 25. října. Uskupení má pět členů, jimiž jsou vedle Ruska Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán, a také dva kandidáty - Tádžikistán a Uzbekistán.

Země, které jsou kandidáty členství v EU, k nimž patří také Srbsko, musejí své politické rozhodování sladit s unijní politikou, a to zvláště v oblasti obchodu, poznamenala agentura AP.

"Pokud myslíte svou evropskou orientaci seriózně, pak přijímejte politická rozhodnutí, která vás k tomu přibližují. Tento krok k nim nepatří," citovala srbská agentura Tanjug vyjádření Lajčáka k chystanému podpisu zmíněné dohody Srbska s EAHU.

Takové rozhodnutí je podle šéfa slovenské diplomacie "znepokojivé". "Nemůže se jít několika směry najednou," dodal.

Úřad šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové v prohlášení v této souvislosti uvedl, že Bělehrad může před vstupem do EU podepisovat dohody, s kým chce. Nicméně v rámci přístupových jednání "se Srbsko zavázalo, že v den svého přičlenění k EU odstoupí od všech dvoustranných dohod o volném obchodu".

Podle údajů Mogheriniové obchod s Ruskem tvoří jen necelých deset procent celkového zahraničního obchodu Srbska, zatímco obchod s unijními zeměmi 63 procent.

Evropská unie je největším obchodním partnerem Srbska. Vzájemná obchodní výměna podle unijních čísel dosáhla v loňském roce hodnoty téměř 26 miliard eur (kolem 673 miliard korun). To je zhruba osmkrát více než činil obchod se všemi zeměmi EAHU dohromady, napsala AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Policie se v Bělehradě opět střetla s demonstranty. Vučiči, odstup!…

09.07.2020 16:10 Aktualizováno Srbská policie v noci na dnešek opět zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se…

Putin se podle mluvčího nehodlá vměšovat do případu Safronov

09.07.2020 16:04 Aktualizováno Ruský prezident a vedení země se nemohou zabývat vyšetřováním případu zadrženého poradce šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy