Srbsko zrušilo vojenské cvičení v Bělorusku, cituje tlak EU

Srbsko zrušilo svou účast na společném vojenském cvičení s Ruskem a Běloruskem, kterého se mělo od čtvrtka zúčastnit v Bělorusku. Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin tento krok zdůvodnil "ohromným a nezaslouženým tlakem" ze strany Evropské unie, napsala agentura AP.

Aleksandar Vulin
doporučujeme

Zároveň Srbsko oznámilo, že se následujících šest měsíců nebude účastnit žádných mezinárodních vojenských cvičení, včetně těch se silami NATO. Brusel se k tomuto rozhodnutí zatím nevyjádřil.

Srbští vojáci se měli zapojit do pětidenního vojenského cvičení s ruskými a běloruskými silami v Bělorusku, kde už měsíc pokračují mohutné protesty proti vládě autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka. Vulin, který zastává výrazně proruské postoje, uvedl, že "tlak EU" byl součástí "hysterie a sílících západních útoků" proti Srbsku.

Srbsko aspiruje na členství v Evropské unii, současně ale udržuje přátelské vztahy s Čínou a Ruskem; srbská účast ve společných vojenských cvičeních s Ruskem a jeho spojenci vyvolává obavy západních zemí, dodala AP. V roce 2006 vyhlásilo Srbsko vojenskou neutralitu. Ve stejném roce vstoupilo do programu NATO Partnerství pro mír, o plné členství v alianci však neusiluje.

V překvapivém kroku se Srbsko připojilo k EU a odmítlo oficiální výsledky prezidentských voleb v Bělorusku, podle nichž opět zvítězil Lukašenko. Srbská vláda měla s Lukašenkem úzké vztahy a běloruský prezident Srbsko naposledy navštívil v prosinci loňského roku. Nyní se ale Srbsko přidalo ke kritice policejních zákroků proti protestujícím a žádá Lukašenkovu rezignaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama