Starosta Bristolu uvítal stržení sochy obchodníka s otroky, ministryně to vidí jinak

Starosta anglického města Bristol nelituje sochy obchodníka s otroky Edwarda Colstona, kterou v neděli strhl dav při demonstraci proti rasismu vyvolané zabitím amerického černocha George Floyda. Labouristický politik Marvin Rees to dnes řekl stanici BBC.

Black lives matter
doporučujeme

"Nikdy bych nepředstíral, že socha otrokáře uprostřed mého rodného Bristolu a někoho, kdo klidně mohl vlastnit některého z mých příbuzných, pro mě nebyla ničím jiným než osobní urážkou," uvedl dle BBC politik s jamajskými kořeny. Dodal však, že jako zvolený zástupce občanů nemůže podporovat ničení majetku ani nepokoje.

Při nedělní manifestaci strhli protestující v Bristolu s pomocí provazů z podstavce bronzovou sochu Edwarda Colstona (1636-1721), který prodal do Ameriky na 80.000 mužů, žen a dětí z Afriky. Svůj majetek ale odkázal charitě a proto se mu v Británii stavěly pomníky. Když socha spadla na zem, jeden z demonstrantů poklekl na podstavec na jedno koleno, aby připomněl, jak Floyd zemřel. Dav nakonec sochu odválel na most a shodil do řeky.

Ministryně vnitra Priti Patelová čin odsoudila jako "naprosto ostudný". Pachatelé podle ní budou pohnáni k odpovědnosti.

Místy prudké potyčky mezi demonstranty a policií se o víkendu odehrávaly také v Londýně. Několik strážců zákona při nich bylo zraněno. Premiér Boris Johnson uvedl, že protesty byly "podkopány" násilím a "zradily účel", kterému by měly sloužit. Odpovědní budou podle Johnsona muset skládat účty.

Černoch Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Policista nyní čelí obvinění z vraždy. Vlna následných protestů proti rasismu zachvátila mnoho měst nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rekordní denní nárůst: Počet nakažených dnes stoupl o více než 200 tisíc

04.07.2020 21:56 Aktualizováno Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326,…

Čína přiznala koronavirus až po nátlaku WHO

04.07.2020 13:50 Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou…

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací opic

04.07.2020 11:35 Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující…

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy