Starosta Charkova zemřel na koronavirus, v roce 2014 ho postřelili

V Německu zemřel s onemocněním covid-19 starosta ukrajinského velkoměsta Charkova Hennadij Kernes. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na Kernesova přítele a podnikatele Pavlo Fukse. Jednašedesátiletý politik se poslední měsíce léčil kvůli koronaviru v berlínské klinice Charité. V roce 2014 přežil atentát, kdy ho neznámý útočník střelil do zad. Kernes byl od té doby upoután na invalidní vozík.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Starosta milionového Charkova se na veřejnosti neobjevil od konce srpna, úřady u něj později potvrdily nákazu. V září ho nejprve hospitalizovali v Charkově, o několik dní později ho letecky převezli do berlínské kliniky Charité. Kernes měl podle serveru RBK-Ukrajina poškozených 70 procent plic a minulý týden se jeho zdravotní stav zhoršil, selhaly mu obě ledviny.

Hennadij Kernes stál v čele druhého největšího ukrajinského města od roku 2010. V dubnu roku 2014 na něho neznámý útočník spáchal atentát - střelil ho do zad. Starosta vážná zranění přežil a vrátil se do úřadu, byl však od té doby připoután k invalidnímu vozíku. Coby o možném motivu pro atentát se tehdy hovořilo o jeho politickém smýšlení.

Kernes byl starostou Charkova ještě za vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče a po převratu z roku 2014 byl považován za prorusky orientovaného politika. Žádal například amnestii pro agresivní proruské radikály a umožnil vysílání ruských televizních stanic. V březnu téhož roku ho vyslýchala kyjevská tajná služba kvůli podezření z únosu a přípravy vraždy, zatčen ale nebyl.

V bouřlivých chvílích po svržení Janukovyče však odmítl výzvy k odtržení převážně ruskojazyčného Charkova od zbytku Ukrajiny. Hájil jednotu a územní celistvost Ukrajiny. Počátkem dubna 2014 se snažil mírnit volání charkovských separatistů po připojení k Rusku.

V roce 2015 mandát obhájil a stejně tak ve volbách letos na podzim, ačkoliv už ležel ve vážném stavu na lůžku berlínské kliniky. Podle agentury Unian získal 60,34 procenta hlasů a v nepřítomnosti byl znovu uveden do úřadu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama