Britský veterán Moore (100) je opět hrdinou, bude povýšen do rytířského stavu

Stoletý veterán britské armády Tom Moore, který se stal národním hrdinou díky rekordní charitativní akci, bude povýšen do rytířského stavu. S jeho jménem se bude po zvláštní nominaci ze strany premiéra Borise Johnsona pojit titul Sir, píše dnes agentura Reuters. Moore dnes televizi BBC řekl, že je povýšením do rytířského stavu potěšen. Doufá ale, že královně Alžbětě II. při pasování mečem neztěžkne ruka.

Boris Johnson
doporučujeme

Veteránovi z 2. světové války se nedávno podařilo vybrat 33 milionů liber (přes miliardu korun) pro systém britského veřejného zdravotnictví NHS, který byl vystaven náporu v souvislosti s koronavirovou epidemií. Dokázal to tím, že s pomocí chodítka před svými stými narozeninami, které oslavil 30. dubna, stokrát urazil vzdálenost 25 metrů kolem své zahrady.

zdroj: YouTube

Televizi BBC kapitán Moore řekl, že se na pasování na rytíře těší a že je to pro něj velká pocta. "Jistěže jsem potěšen a pohnut skutečností, že se mi to stalo," poznamenal. Zpočátku přitom zprávě o svém novém povýšení ani nevěřil. "Pomyslel jsem si, že to nemůže být pravda. Vždycky jsem říkal, že se to nestane, ale zdá se, že se to skutečně stalo," dodal.

S aktem pasování se pro něj však pojí také drobné obavy. Panovnice totiž potvrzuje povýšení do rytířského stavu položením meče na rameno takto poctěné osoby. "Doufám, že nebude mít s mečem příliš těžkou ruku," zavtipkoval Moore.

Moore si už vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů, přes 125 tisíc narozeninových pohlednic a gratulací a od britské královny také hodnost čestného plukovníka.

"Fantastické vybírání na charitu plukovníka Toma zlomilo rekordy, inspirovalo celou zemi a poskytlo nám všem zdroj světla v koronavirové mlze," řekl v úterý britský premiér Johnson, který Moorea označil za "skutečný národní poklad".

Už minulý týden Johnson utrousil, že by bylo vtipné, kdyby se mu napříště říkalo Sir Thomas Moore. Británie už totiž pod stejným titulem a velmi podobným jménem zná anglického renesančního humanistu, filosofa, právníka a státníka Thomase Morea.

"Jaká čest, a naprosto zasloužená; je zcela mimořádný," řekla BBC ke získání rytířského titulu Mooreova dcera Hannah Ingramová-Mooreová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Surové napadení kvůli barvě kalhot. Muž v Rusku zlomil posměváčkovi obě…

19.09.2020 09:14 Dělat si z někoho legraci se může nepříjemně a hlavně bolestivě nevyplatit. Přesvědčil se o tom…

V Bělorusku se před policejní stanicí zapálil muž

18.09.2020 16:13 Před policejní stanicí v běloruském městě Smaljavičy se dnes neznámý muž polil benzinem a zapálil.…

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

V Británii se mluví o celostátní uzávěře, rostou hospitalizace

18.09.2020 12:33 Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama