Stovky uprchlíků do EU nepronikly. Srbsko je odvezlo od hranic s Maďarskem

Stovky migrantů, kteří se ve čtvrtek shromáždili na hranicích Srbska s Maďarskem a požadovali vpuštění do Evropské unie, odvezly srbské úřady do záchytného centra na jihu země. Dočasně uzavřený hraniční přechod Kalebija-Tompa je od dnešního rána opět v provozu, uvedla srbská veřejnoprávní televize RTS.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Hraniční přechod uzavřela maďarská policie poté, co se v jeho blízkosti shromáždilo 300 až 400 migrantů především z Afghánistánu, Pákistánu a Bangladéše. Maďarské úřady odmítly jejich požadavek vstupu na území EU; migrantům se do cesty postavil policejní kordon a doprava přes přechod byla přerušena.

zdroj: YouTube

Srbská policie dnes mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní všechny migranty evakuovala autobusy. Převezeni byli do přijímacího centra v jihorsrbkém Preševu poblíž hranice s Makedonií.

Podle deníku Kurir se o dění na přechodu ještě ve čtvrtek večer přijel na místo osobně informovat srbský ministr obrany Aleksandar Vulin. Uvedl, že jde o akci lidí "zmanipulovaných falešnými sliby nevládních organizací" a že Srbsko nedopustí, aby migranti Srbsko "rozhádali" se sousedy. Jako neopodstatněné rovněž odmítl stížnosti části běženců na špatné podmínky v srbských sběrných táborech.

Přes Srbsko a Maďarsko v roce 2015 mířily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale také z asijských zemí. Vláda silně protimigračně zaměřeného premiéra Viktora Orbána maďarské území pro cestu do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později rozšířen i na hranici s Chorvatskem a rozšířen.

Migranti se nicméně přesto stále snaží přes tuto bariéru dostat. Koncem ledna se kolem šesti desítek lidí pokusilo do Maďarska proniknout u přechodu Horgoš-Röszke. Orbán i další maďarští vládní činitelé v poslední době důrazně upozorňují na signály, které podle nich svědčí o možném opětném vzedmutí migrační vlny mířící do EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko ohlásilo 6537 nových případů koronaviru, počet obětí pandemie vzrostl

13.07.2020 11:13 V Rusku v minulých 24 hodinách zaznamenali nově 6537 nakažených koronavirem. Informoval o tom dnes…

Tající Mont Blanc vydal tajemství. Našel se desítky let starý artefakt

13.07.2020 10:45 Nejvyšší evropská hora Mont Blanc ležící v Alpách na francouzsko-italských hranicích v sobě skrývá…

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního…

12.07.2020 21:14 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy