Stovky uprchlíků do EU nepronikly. Srbsko je odvezlo od hranic s Maďarskem

Stovky migrantů, kteří se ve čtvrtek shromáždili na hranicích Srbska s Maďarskem a požadovali vpuštění do Evropské unie, odvezly srbské úřady do záchytného centra na jihu země. Dočasně uzavřený hraniční přechod Kalebija-Tompa je od dnešního rána opět v provozu, uvedla srbská veřejnoprávní televize RTS.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Hraniční přechod uzavřela maďarská policie poté, co se v jeho blízkosti shromáždilo 300 až 400 migrantů především z Afghánistánu, Pákistánu a Bangladéše. Maďarské úřady odmítly jejich požadavek vstupu na území EU; migrantům se do cesty postavil policejní kordon a doprava přes přechod byla přerušena.

zdroj: YouTube

Srbská policie dnes mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní všechny migranty evakuovala autobusy. Převezeni byli do přijímacího centra v jihorsrbkém Preševu poblíž hranice s Makedonií.

Podle deníku Kurir se o dění na přechodu ještě ve čtvrtek večer přijel na místo osobně informovat srbský ministr obrany Aleksandar Vulin. Uvedl, že jde o akci lidí "zmanipulovaných falešnými sliby nevládních organizací" a že Srbsko nedopustí, aby migranti Srbsko "rozhádali" se sousedy. Jako neopodstatněné rovněž odmítl stížnosti části běženců na špatné podmínky v srbských sběrných táborech.

Přes Srbsko a Maďarsko v roce 2015 mířily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale také z asijských zemí. Vláda silně protimigračně zaměřeného premiéra Viktora Orbána maďarské území pro cestu do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později rozšířen i na hranici s Chorvatskem a rozšířen.

Migranti se nicméně přesto stále snaží přes tuto bariéru dostat. Koncem ledna se kolem šesti desítek lidí pokusilo do Maďarska proniknout u přechodu Horgoš-Röszke. Orbán i další maďarští vládní činitelé v poslední době důrazně upozorňují na signály, které podle nich svědčí o možném opětném vzedmutí migrační vlny mířící do EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

19.02.2020 12:56 Aktualizováno Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi…

Británie přitvrdí. Úřady budou vybodovávat migranty, plánuje vláda

19.02.2020 12:03 Britská vláda v úterý večer představila nová imigrační pravidla, která mají po dokončení brexitu do…

Cenzura na Ukrajině: Filmy s "nežádoucími herci" zakázány, v jednom…

19.02.2020 08:40 Ukrajinské úřady loni zakázaly promítání pěti zahraničních filmů kvůli "nežádoucím" hercům. V…

Rusko kvůli koronavioru zavírá hranice s Čínou

18.02.2020 22:13 Rusko od čtvrtka z obavy před novým koronavirem dočasně zakáže do země vstup čínským občanům.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama