Stovky uprchlíků žijí hůř než zvířata? Rada Evropy začala jednat, zavírá tábor

Okamžité uzavření kritizovaného uprchlického tábora Vučjak na západě Bosny požaduje komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Komisařka, která sama pochází z Bosny a Hercegoviny, dnes provizorní tábor navštívila a prohlásila, že jde o místo, kde "nejsou podmínky pro lidské bytosti".

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Tábor, v němž je nyní na 600 migrantů, leží asi deset kilometrů od města Bihače na místě bývalé skládky. Nemá prakticky žádné vybavení - chybí tekoucí voda, nefunguje elektřina, nejsou tam použitelné toalety a uprchlíci žijí v přeplněných stanech. V přilehlé oblasti jsou navíc stále miny nastražené za války v letech 1992 až 1995.

Situace se ještě více zdramatizovala v pondělí poté, co v oblasti sněžilo. Podle některých médií se několik stanů pod tíhou mokrého sněhu zhroutilo.

"Myslím, že je to pro Bosnu a Hercegovinu ostuda. Podmínky (ve Vučjaku) nejsou pro lidské bytosti," prohlásila Mijatovičová podle bosenské sekce nezávislé regionální televize N1. "Tábor je třeba zavřít dnes. Těmto lidem (živořícím v táboře) se musí zajistit místo v teple, kde dostanou jídlo a kde budou mít možnost vyřizovat své žádosti v podmínkách, jaké příslušejí lidským bytostem," dodala komisařka.

Rada Evropy je mezinárodní organizace se sídlem ve Štrasburku, která sdružuje 47 evropských zemí, nemá souvislost s Evropskou unií a jejími institucemi. Komisař rady pro lidská práva má za úkol upozorňovat na případy porušování lidských práv.

Prvních 700 migrantů převezly regionální úřady do Vučjaku z města Bihač v červnu a dalších 1500 pak v polovině října. Opatření zdůvodnily tím, že jde o osoby, které neměly v obci legální ubytování. Byli to tedy lidé, kteří do té doby přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

Oblast na západě Bosny přiléhající k chorvatským hranicím, zejména v okolí Bihače, má poslední dva roky velké problémy s migranty, kteří se snaží dostat ilegálně přes Balkán do Evropské unie. Chorvatská pohraniční stráž a policie své hranice přísně střeží a běžence vracejí do Bosny, přičemž údajně postupují velmi tvrdě až brutálně.

Loading...
Vstupte do diskuze (50)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama