Strach z koronaviru? Pět kroků, jak při úzkosti snáze usnout

Nedovoluje vám strach z šíření koronaviru usnout? Zpravodajský server The Guardian připravil jednoduché rady, které vám mohou pomoci vklouznout do spánku, i když trpíte úzkostí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Spaní na zádech je nejzdravější. Pokud tím nebudíte partnera
doporučujeme

OMEZTE SLEDOVÁNÍ ZPRÁV - ZVLÁŠŤ PŘED SPANÍM

Usínat bez počítačové obrazovky je obecná rada, jak dosáhnout kvalitního spánku. A nyní je to ještě důležitější než kdy dřív, uvedla spánková poradkyně Maryanne Taylorová. Krom toho, že modré světlo působí stimulujícím dojmem, může být člověk snadno zahlcen zpravodajstvím. Je důležité udržovat množství sledovaných zpráv v rozumných mezích - a před spánkem se jim vyhnout úplně. Přečíst si poslední zprávy může způsobit zvýšení adrenalinu, které pak naruší spánek, upozorňuje The Guardian.

VYČISTĚTE SI MYSL

Pokud se večer díváte na televizi, spánková trenérka Katie Fischerová doporučuje komedie, které "pomohou odpoutat se od úzkostných myšlenek". Taylorová pak navrhuje strávit nějaký čas - ovšem ne bezprostředně před spaním - tím, že si rukou na papír zapíšete své myšlenky, úzkosti či obavy. Studie prokázaly, že když člověk svěří své starosti papíru, sníží to psychickou zátěž, kterou s sebou nesou.

PŘIPRAVTE SI "HNÍZDO"

Pokud máte problém s usínáním, anebo se často budíte uprostřed noci, nezůstávejte příliš dlouho ležet v posteli. Tím by se vytvořila podvědomá asociace mezi lůžkem a nespavostí. Taylorová doporučuje vytvořit si v jiné místnosti "hnízdo" s knížkou, audioknihou nebo uklidňující hudbou - ovšem bez televize a telefonu. Do tohoto hnízda se uchylte, když spánek ne a ne přijít. A jakmile na vás začne přicházet ospalost, můžete se vrátit do postele.

KONTROLUJTE DÝCHÁNÍ

Hluboké dýchání "do břicha" může zmírnit příznaky úzkosti - zahlcenou mysl, napjaté svaly, zrychlený tep nebo mělké dýchání. Lehněte si na záda, jednu ruku položte na břicho a druhou na srdce. Ramena spočívají na podložce a boky jsou uvolněné. Zhluboka se nosem nadechněte a počítejte do šesti, zatímco naplníte břicho a hrudní koš, jako byste nafukovali balónek. Jakmile budou vaše plíce plné, na chvilku zadržte dech, a pak ho nosem vypusťte v nepřerušovaném, pomalém vydechnutí. Když se vaše plíce vyprázdní, udělejte další krátkou pauzu. Všechno opakujte pět až deset minut, dokud nebudete připraveni usnout.

ZAPLŇTE SVŮJ DEN

Až dosud byly často největší překážkou usínání nekonečný stres a shon každodenního života. "Teď máme jiný problém - jak naložit s nadbytečným časem," uvedla Taylorová. Mnoho lidí pracuje méně než dřív, anebo nepracuje vůbec, a to může mít brzy nepříznivý dopad na psychiku. Pokud si rozdělíte den na pravidelné činnosti, práci, jídlo a cvičení, bude se vám lépe dařit zůstat soustředění.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

04.06.2020 19:12 Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie…

V Rusku se nakazilo za minulý den víc lidí než o den dříve

04.06.2020 10:57 V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí…

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 00:01 NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Tisíce lidí v Londýně vyjadřovaly solidaritu s protesty v USA

03.06.2020 21:50 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes v Londýně připojily k vlně protestů spojených se smrtí George Floyda a ani tato…

Související:

Právě se děje

Další zprávy