Studie WHO: Ve světě chybí téměř 6 milionů zdravotních sester a ošetřovatelů

Ve světě, který se v současnosti potýká s pandemií nemoci covid-19, chybí asi 5,9 milionu profesionálních zdravotních sester a ošetřovatelů. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nyní tyto profese podle ní vykonává celosvětově asi 27,9 milionu lidí, ovšem jen 19,3 milionu z nich má odpovídající vzdělání. Asi 90 procent zaměstnanců v pečovatelských profesích tvoří ženy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

"Zdravotní sestry a ošetřovatelé jsou páteří našeho zdravotnického systému. Dnes je řada z nich v první linii bitvy proti covid-19," uvedl generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mezi lety 2014 a 2018 se počet sester a ošetřovatelů zvýšil podle zprávy asi o 4,7 milionu, dál jich ale téměř šest milionů chybí. Největší nedostatek zdravotnického personálu mají chudé země v Africe, jihovýchodní Asii, na Blízkém východě a v Jižní Americe.

Podle zprávy WHO jsou zdravotní sestry a ošetřovatelé v průměru relativně mladí. "Existují ale značné rozdíly mezi regiony, v Americe a Evropě jsou v průměru výrazně starší," stojí v dokumentu. V mnoha zemích světa tak podle WHO hrozí stárnutí této profesní skupiny a budoucí nedostatek sester a ošetřovatelů.

Organizace ve své zprávě kritizuje také to, že řada zemí světa ve věci náboru nových sester a ošetřovatelů do zdravotnictví "slepě spoléhá na migraci". Zhoršují tak mimo jiné situaci v chudých zemích. "Osmdesát procent zdravotních sester a pečovatelů na světě v současnosti vykonává svou profesi ve prospěch 50 procent světové populace," uvedla spoluautorka studie Mary Watkinsová. Vyzvala proto, aby se všechny státy postaraly o to, aby vzdělávaly dostatek vlastního pečovatelského personálu.

"Nedostatek sester a ošetřovatelů stojí lidské životy," uvedl Howard Catton, předseda Mezinárodní rady sester (ICN). "Míra počtu úmrtí je vyšší všude tam, kde je nedostatek zdravotních sester a ošetřovatelů," dodal. Zlepšit je podle něj nutné nejen pracovní podmínky, ale i finanční ohodnocení této profese.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii podlehlo koronaviru dalších 215 lidí, epidemie je však na ústupu

30.05.2020 19:35 Aktualizováno V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215…

Počet nakažených v Rusku atakuje hranici 400 tisíc, denní přírůstek úmrtí…

30.05.2020 10:38 Denní přírůstek úmrtí pacientů s koronavirem se v Rusku za uplynulých 24 hodin proti předchozímu…

Padne další smlouva o kontrole zbrojení? Americký deník zmiňuje i Česko

30.05.2020 00:01 NÁZOR - Účinnost smluv o kontrole zbrojení se odvíjejí od vůle zemí, které je podepsaly, deklaruje…

WHO a 37 zemí vyzvaly ke sdílení vakcín a léků na covid-19

29.05.2020 20:32 Světová zdravotnická organizace (WHO) a 37 zemí světa dnes vyzvalo ke společnému vlastnictví vakcín…

Související:

Právě se děje

Další zprávy