Sturgeonová vzkázala vládě: Referendu o nezávislosti Skotska zabrání jen soud

Referendu o nezávislosti Skotska zabrání jen soud, vzkázala dnes britské vládě skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Šéfka Skotské národní strany (SNP) prohlášení učinila v televizi Sky News před volbami do místního parlamentu, které Skotsko čekají ve čtvrtek. Britský premiér Boris Johnson s novým referendem dlouhodobě nesouhlasí, voliči podle něj nezávislost odmítli už v hlasování z roku 2014.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Říkám, že pokud chce Boris Johnson (referendum o nezávislosti) zastavit, musí proti tomu podniknout právní kroky," uvedla Sturgeonová. Podle ní bude referendum právně v pořádku a pokud se proti němu ústřední londýnská vláda postaví, rozhodnou o sporu soudy.

SNP se zavázala, že v případě výhry v nadcházejících regionálních volbách vyvolá referendum o nezávislosti, a to v první polovině pětiletého mandátu. Strana má podle agentury Reuters velkou naději, že po hlasování získá ve skotském parlamentu většinu. Naposledy se to SNP podařilo v roce 2011, kdy s konáním referenda souhlasil tehdejší britský premiér David Cameron. Proti odchodu z unie s Anglií, Walesem a Severním Irskem se tehdy vyjádřilo 55 procent voličů, pro jich bylo 45 procent.

Agentura Reuters píše, že pro vyvolání referenda neexistují v Británii žádná jasně daná pravidla. Britská vláda tvrdí, že podle zákona musí Skotsko požádat o povolení britský parlament. Johnson trvá na tom, že všechny žádosti o druhé referendum odmítne, jelikož záležitost byla pro celou generaci vyřešena v roce 2014. Premiér ale podle Sturgeonové "nemá nárok na to, aby stál v cestě skotských demokratických rozhodnutí".

Podle posledního průzkumu, který dnes zveřejnila televize Sky News, podporuje vypsání referenda 50 procent skotských voličů.

Skotsko je společně s Anglií, Walesem a Severním Irskem součástí Spojeného království. Má ale vlastní zákonodárný sbor a vládu, která má ale omezené pravomoci. Podobný typ samosprávy mají i Velšané a Severní Irové. Záležitosti Anglie spravuje ústřední vláda v Londýně.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama