Summit EU způsobil otřes. Severní Makedonie spěje k předčasným volbám

Představitelé velkých politických stran v Severní Makedonii, včetně vládní koalice, se dohodli, že předčasné parlamentní volby v zemi se uskuteční příští rok 12. dubna.

Makedonie, ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Zoran Zaev v sobotu oznámil, že si přeje předčasné volby, protože se lídři Evropské unie neshodli na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií.

Předčasné volby musí ještě schválit parlament. Konat by se měly osm měsíců před ukončením čtyřletého funkčního období parlamentu. Podle zákona nyní bude muset Zaev na počátku ledna, 100 dní před volbami, odstoupit z funkce premiéra. Současnou vládu nahradí dočasná, kterou budou tvořit odborníci a někteří zástupci opozice, napsala agentura Reuters.

Zahájení přístupových rozhovorů bylo hlavním bodem politického úsilí Zaeva. Pro zahájení přístupových rozhovorů sice byla velká většina zemí, ale k potřebné jednomyslnosti to nestačilo. Proti se stavěl zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

Sociální demokrat Zaev se k moci dostal v roce 2017 a cílem jeho veškerého dosavadního politického snažení bylo nasměrovat Severní Makedonii k přejetí do EU.

Kvůli nedávné dohodě s Řeckem ohledně nového názvu země, tedy na Severní Makedonii z původního označení Makedonie, musel čelit ostré opozici nacionalistů. Atény ale poté přestaly blokovat zahájení přístupových rozhovorů.

Severní Makedonii se již podařilo podepsat protokol o přistoupení k NATO, dokument však musí ještě ratifikovat parlamenty všech států aliance.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama