Summit EU způsobil otřes. Severní Makedonie spěje k předčasným volbám

Představitelé velkých politických stran v Severní Makedonii, včetně vládní koalice, se dohodli, že předčasné parlamentní volby v zemi se uskuteční příští rok 12. dubna.

Přidejte svůj názor

Makedonie, ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Zoran Zaev v sobotu oznámil, že si přeje předčasné volby, protože se lídři Evropské unie neshodli na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií.

Předčasné volby musí ještě schválit parlament. Konat by se měly osm měsíců před ukončením čtyřletého funkčního období parlamentu. Podle zákona nyní bude muset Zaev na počátku ledna, 100 dní před volbami, odstoupit z funkce premiéra. Současnou vládu nahradí dočasná, kterou budou tvořit odborníci a někteří zástupci opozice, napsala agentura Reuters.

Zahájení přístupových rozhovorů bylo hlavním bodem politického úsilí Zaeva. Pro zahájení přístupových rozhovorů sice byla velká většina zemí, ale k potřebné jednomyslnosti to nestačilo. Proti se stavěl zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

Sociální demokrat Zaev se k moci dostal v roce 2017 a cílem jeho veškerého dosavadního politického snažení bylo nasměrovat Severní Makedonii k přejetí do EU.

Kvůli nedávné dohodě s Řeckem ohledně nového názvu země, tedy na Severní Makedonii z původního označení Makedonie, musel čelit ostré opozici nacionalistů. Atény ale poté přestaly blokovat zahájení přístupových rozhovorů.

Severní Makedonii se již podařilo podepsat protokol o přistoupení k NATO, dokument však musí ještě ratifikovat parlamenty všech států aliance.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko přitvrzuje. Na obávaný seznam "zahraničních agentů" se mohou dostat…

21.11.2019 21:40 Aktualizováno Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon, který rozšiřuje právo úřadů přidělovat…

Putin kašle na ústavu? Navalného fond žaluje ruského prezidenta

21.11.2019 19:00 Aktualizováno Ruský Fond boje s korupcí (FBK), který založil a řídí vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, podal…

Lodě vráceny v dezolátním stavu? Spor mezi Ukrajinou a Ruskem graduje

21.11.2019 10:37 Rusko předalo Ukrajině tři dříve zabavená vojenská plavidla v nevyhovujícím stavu a Kyjev bude…

Telefonát na Ukrajinu? Trump utržil těžkou ránu, objevilo se nové svědectví

21.11.2019 07:47 Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama