Švýcaři budou dnes hlasovat o volném pohybu osob či otcovské dovolené

Švýcaři dnes budou hlasovat v referendu o pěti celostátních a několika regionálních otázkách. Patrně nejvýznamnější je hlasování o zrušení smlouvy s Evropskou unií o volném pohybu osob. Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasovat se však bude například také o zavedení dvoutýdenní otcovské dovolené.

Bern, Švýcarsko
doporučujeme

Od roku 1990 vzrostl počet obyvatel Švýcarska o zhruba čtvrtinu na 8,6 milionu a SVP se obává přelidnění země a snížení životní úrovně. Podle průzkumů ale návrh zřejmě nemá šanci na úspěch. Iniciativu podle nich odmítají dvě třetiny švýcarských voličů.

Odmítnutí návrhu v referendu by mohlo vnést novou energii do zdlouhavých jednání mezi Švýcarskem a EU o spolupráci. EU chce veškerá bilaterální ujednání s Bernem zahrnout do rámcové smlouvy, která by při změnách unijních zákonů garantovala jejich automatické převzetí. Konzervativní Švýcaři se však obávají plíživého rozšíření unijních předpisů ve své zemi.

Švýcaři dnes budou hlasovat také o zavedení dvoutýdenní otcovské dovolené, o usnadnění odstřelu vlků, bobrů a dalších zvířat, o nákupu nových bitevníků nebo o úlevách na daních pro rodiny s dětmi.

Referendum se mělo konat už na jaře, ale kvůli koronavirové krizi bylo odloženo. Kvůli tomu se také nakupila témata, o nichž mají občané rozhodovat.

Hlasování se může zúčastnit přibližně 5,4 milionu Švýcarů, volební místnosti se uzavřou v poledne. Zhruba 90 procent lidí však hlasovalo už před pandemií korespondenčně. Švýcarských referend se už po desítky let až na výjimky účastní méně než 50 procent oprávněných voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama