Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní neprošel

Švýcaři dnes v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší odpovědnost svých firem za škody na životním prostředí a za porušování lidských práv v zahraničí. V hlasování ztroskotal i navrhovaný zákaz podpory výrobců zbraní. Informují o tom švýcarská média a světové agentury.

Švýcarský parlament v Bernu
doporučujeme

Iniciativa pro zodpovědné podnikání navrhla, aby se firmy podnikající v zahraničí musely zodpovídat před švýcarskými soudy, pokud tam nebudou dodržovat lidská práva nebo poškodí životní prostředí. Vláda přišla s mírnějším protinávrhem.

Přísnější verze si dnes většinu voličů, přestože jí v průzkumech veřejného mínění deklarovali podporu, nakonec nezískala. Podle předběžných údajů sice byly hlasy pro a proti odpoledne vyrovnané, ale proti se vyslovila většina kantonů, což schválení vylučuje.

V platnost tak vstoupí zákon, který vládě už schválil parlament. Podle něj zodpovídají za svou činnost dceřiné společnosti švýcarských firem a to podle u nich platného práva - tedy nikoli jejich švýcarské matky. Ty na ně mají jen dozírat a informovat o tom, sankce jim žádné nehrozí.

Ve druhém referendu lidé rozhodovali, zda mají centrální banka, nadace a důchodové pojišťovny přestat mít možnost investovat do firem, které vytvářejí více než pět procent obratu díky výrobě válečných zbraní. Proti se podle odpoledních odhadů vyslovilo asi 58 procent hlasujících.

Referenda jsou ve Švýcarsku tradiční formou přímé demokracie a konají se několikrát do roka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama