Švýcarská vláda nařídila zavřít noční kluby

Švýcarská vláda dnes kvůli šíření koronaviru nařídila od čtvrtka do odvolání uzavřít taneční kluby. Restaurace a bary musí zavřít nejpozději ve 23:00. Švýcarsko však neuzavírá svou ekonomiku a většina podniků zůstává v provozu. Švýcarsko spolu s Lichtenštejnskem, které mají zhruba 8,6 milionu obyvatel, dnes hlásí 8616 nově nakažených za posledních 24 hodin. Srovnatelně lidnaté sousední Rakousko má 3394 nově infikovaných.

Švýcarsko, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Švýcarsku vychází pozitivní výsledek u více než čtvrtiny všech provedených testů. Švýcarské laboratoře v současnosti vyhodnocují přibližně 30.000 PCR testů denně, ale od příštího týdne se bude v zemi provádět navíc 50.000 antigenních rychlotestů za den, informoval rakouský deník Der Standard.

Od pondělí bude ve Švýcarsku platit zákaz prezenční výuky na středních školách, sportovní aktivity a kulturní aktivity budou omezeny na 15 účastníků, veřejná shromáždění na 50, a roušky bude třeba nosit v kancelářích s více lidmi, na druhém stupni základních škol nebo i venku, pokud nebude možné dodržovat odstupy. Rodinných setkání se bude smět účastnit nanejvýš deset osob.

"Musíme pracovat se skalpelem a dělat velmi přesné řezy," řekl dnes novinářům švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset. "Pokud nebude možné dostat virus pod kontrolu, budou patrně jiná opatření. Ale snažíme se jít střední cestou," dodal.

V některých švýcarských regionech se podle agentury Reuters plní nemocnice a jednotky intenzivní péče. Lékaři varují, že zdravotní systém by se mohl do deseti dnů dostat na hranici kapacity.

Švýcarsko rovněž stanovilo poměrně volné podmínky pro cestovatele ze zahraničí. Do karantény se budou muset ve Švýcarsku odebrat pouze v případě, že přicházejí z oblasti, kde je počet nově nakažených na 100.000 obyvatel v posledních dvou týdnech o více než 60 vyšší než ve Švýcarsku.

Poměrně výrazně přibývá nakažených v Rakousku, za poslední den 3394; nejvíce (901) v Horních Rakousech sousedících s Českou republikou. Rekord z 24. října (3614) však překonán nebyl. Dosud bylo v Rakousku zachyceno 89.496 případů infekce, zemřelo 1027 osob, z toho 22 v uplynulém dni. Uzdravilo se 61.684 nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojujeme proti dezinformacím: Proč se lidé bojí vakcín proti koronaviru?

24.11.2020 00:01 NÁZOR - Akademici, kteří v 60. letech zkoumali pověry, čerpali z epidemiologie, připomíná editorial…

Ve Velké Británii se v prosinci otevřou obchody a sportoviště

23.11.2020 18:19 Po skončení celostátní uzávěry 2. prosince se Británie vrátí ke třístupňovému systému, který bude…

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Koronavirus: AstraZeneca uvedla, že její vakcína je účinná až z 90 procent

23.11.2020 12:35 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 vyvinutá britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama