Teroristická skupina Síť? Ruský soud potrestal sedm členů, dle kritiků byl proces vykonstruovaný

Vojenský soud v ruské Penze dnes poslal do vězení na šest až 18 let skupinu mužů, kteří podle ruské tajné služby FSB stáli za teroristickým uskupením Síť. Všech sedm odsouzených popřelo, že by podobná organizace vůbec existovala. Ruská opozice a lidskoprávní organizace se domnívají, že proces je vykonstruovaný, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Muže ve věku od 24 do 32 let policie zadržela kvůli údajnému členství v teroristické organizaci v roce 2017. Část z nich byla navíc obviněna z držení zbraní a munice a z pokusu o obchodování s drogami. Dva zadržení, které obžaloba označila za vůdce skupiny, dostali nejvyšší tresty - 18 a 16 let za mřížemi.

Soud vycházel z přiznání obžalovaných, které však bylo získáno pochybným způsobem, domnívá se ruský list Kommersant. Část odsouzených už dříve tvrdila, že s nimi bylo ve vazbě špatně zacházeno a že z nich přiznání agenti FSB vynutili mučením.

Proces byl podle nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial vykonstruován tak, aby skupina vypadala jako hrozba pro ruskou vládu.

"Aféra 'Síť' je učebnicový příklad. Rozsudek má lidem dokázat, že hrozba politického terorismu je skutečná," myslí si známá ruská obhájkyně lidských práv Svetlana Gannuškinová. Proces je podle ní rovněž výstrahou pro mladé lidi, aby se nebouřili proti vládnoucí elitě.

Rozhodnutí soudu označil za "zrůdné" i hlavní kritik Kremlu, představitel ruské opozice Alexej Navalnyj. "(Jsou to) svědectví získaná nátlakem na velmi mladé lidi o smyšlené teroristické organizaci. Každý z vládních ministrů je přitom desetkrát větší zločinec a hrozba pro společnost než tito mladíci," napsal Navalnyj na twitteru.

V kauze organizace Síť byli obviněni další čtyři lidé. Členové této "antifašistické" a "anarchistické" teroristické skupiny podle tajných služeb plánovali teroristické útoky a chystali se "destabilizovat situaci v zemi". Již dříve petrohradský soud jednoho z obžalovaných odsoudil k 3,5 letům vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (88)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie ohlásila další případy koronaviru. Nakažení jsou ve…

27.02.2020 14:16 Británie dnes ohlásila další dva případy nakažení novým typem koronaviru. V zemi se tak přítomnost…

Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

27.02.2020 14:02 Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli…

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Komisařka OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

27.02.2020 12:21 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama