Jak dopadly sny a naděje roku 1989? Prestižní týdeník si nebere servítky

NÁZOR – Je těžké si uvědomit, že ještě začátkem roku 1989 srdce Berlína připomínalo něco, co se dnes jeví jako studenoválečný špionážní film, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník připomíná opuštěný vyhořelý Reichstag, hlídkové věže východoněmecké pohraniční stráže, ostnaté dráty a hlídková světla či pochmurné území nikoho, které byly děsivou realitou.

Symbol globální změny

V centru toho všeho stála berlínská zeď, která rozdělovala město, národ i svět do dvou táborů, poukazuje The Observer. Dodává, že bylo těžké si představit, že během pár měsíců tato hráz padne, střelba na hranicích ustane, východní Němci budou moci volně opustit to, co se pro mnohé stalo vězením, a studená válka s hrozbou jaderného armageddonu a dalšími neblahými aspekty skončí.

V roce 1989 se konečně naplnila slavná slova Johna Kennedyho „jsem Berlíňan“, uvádí editorial. Upozorňuje, že fráze jako „zvrat“ a „historický zlom“ jsou v současném diskursu nadužívány, ale pád berlínské zdi, k němuž došlo před 30 lety, byl symbolem skutečně nadějné globální změny.

Událost změnila budoucnost Evropy, signalizovala konec zástupných válek v Angole, Afghánistánu, Nikarague a Somálsku, usnadnila zhroucení Sovětského svazu a vynesla Spojené státy do role jediné supervelmoci, což George H. W. Bush označil za „nový světový řád“, nastiňuje renomovaný týdeník. Doplňuje, že pád berlínské zdi také přinesl naději na mír.

Od té doby se událo mnoho pozitivního i negativního, přičemž to, co tato změna přinesla dobrého a špatného, užitečného a nebezpečného je mnohovrstvá, složitá otázka, píše britský týdeník. Deklaruje však, že některý dopady již lze dobře vidět, jelikož formují kontext a pozadí dnešního života a jsou zdrojem výzev, kterým momentálně čelíme.

„Pád zdi rychle vedl ke znovusjednocení Německa a jeho obnově coby přední evropské politické a ekonomické mocnosti,“ pokračuje The Observer. Podotýká, že mnozí obyvatelé bývalého Východního Německa litují zániku své země, ale zároveň si užívají prosperitu a bezpečnost, kterou přinesl a přináší.

Německou renezanci nesli nelibě mnozí ve Francii a thatcherovské Británii, stejně jako slabé státy s dlouhou pamětí, například Řecko, připomíná editorial. Dodává, že tyto smíšené pocity přežívají a podmiňují a často komplikují současné fungování Evropy.

Nové dělící linie

Obnova Německa spolu s emancipací bývalých členů Varšavské smlouvy byla ohromnou injekcí pro skomírající projekt evropské integrace, tvrdí prestižní server. Podotýká, že 4 roky po pádu zdi vznikla na základě maastrichtské smlouvy EU a během desetiletí se rozšířila o 13 států, z toho 7 z východní a střední Evropy, přičemž došlo k oživení evropské ambice jednat jako jednotný, silný a integrovaný hráč na mezinárodní scéně.

„Ten cíl nebyl zcela nerealistický. Pro většinu Evropanů byl příběh po roce 1989 tím o relativním ekonomickém zlepšení,“ píše renomovaný týdeník. Poukazuje, že v Polsku, Pobaltí či na Slovensku se zdvojnásobily mzdy, zlepšilo zdraví a prodloužila délka života, avšak hluboká společenská změna, rostoucí nerovnosti a postmaastrictský volnotržní kapitalismus přinesly nové problémy a načrtly v Evropě nové dělící linie mezi severem a jihem a východem a západem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Studená válka držela nacionalistické nálady v šachu, ale postupem času nedostatek tmelu v podobě společného nepřítele podpořený úspornými opatřeními po roce 2008 a obavami z přistěhovalectví a o identitu vedly k populistickému, sebestřednému a rozdělujícímu politickému obratu v Evropě, konstatuje The Observer. Upozorňuje, že většina Evropanů sice členství v EU podporuje a francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží evropský projekt oživit, ale celoevropských řešení ubývá.

Brexit vzešel z těchto trendů a zároveň je prohloubil, deklaruje britský týdeník. Připomíná, že slábne idea EU coby světového hráče, částečně kvůli americké hegemonii po roce 1989, který poskytl překvapivý vhled do americké duše a ukázal neodůvodněný triumfalismus, v zásadě iluzorní omezování výdajů na zbrojení a zároveň přesvědčení, že Spojené státy mají právo jednat ve světě, jak se jim zlíbí.

Tyto klamy nebyly ještě zcela rozptýleny – ač kulminovaly během katastrof v podobě války proti terorismu a invaze do Iráku – a Evropa do velké míry stále skáče podle americké píšťalky, nebere si servítky The Observer. Doplňuje, že v reakci na vlastní změny a vzestup nacionalisticko-populistického hnutí začal ústup Spojených států ze světa, ale ten neposkytuje Evropě příležitost, ale naopak – především odpor vůči NATO – oslabuje její bezpečnost.

Na východě se opět objevuje hrozba v podobě asertivního Ruska a pak je zde nevyzpytatelná Čína, se kterou chce současná americká administrativa zřejmě začít novou studenou válku, uvádí renomovaný server. Konstatuje, že všechny naděje a sny roku 1989 neumřely, ale mnoho z nich vyšumělo.

„Krom Macrona vypadají současní evropští politici (i ti britští) slabě, bez představivosti a slepí k historickému dědictví,“ píše prestižní týdeník. Deklaruje, že vyjma rozdělení přinesla studená válka také jistou jednotu cílů a přesvědčení a sdílenou, pozitivní vizi budoucích možností, o které jsme v mnoha případech přišli a musíme je znovu nalézt.

Související

Izraelská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Válka mezi Íránem a Izraelem je na spadnutí. Přestože dříve měli společného nepřítele

Hrozí válka mezi Izraelem a Íránem. Konflikt, který by uvedl celý blízkovýchodní region do šoku, má kořeny v 90. letech minulého století. Poměrně překvapivé je, že když se v 80. letech Írán s Irákem pustili do vzájemné války, Izrael stál na straně Teheránu a poslal mu vojenskou pomoc za desítky milionů dolarů. Situace se ale změnila především se spuštěním íránského jaderného programu. Zatímco Izraelci opakovaně likvidují přední íránské vědce a ozbrojené milice v arabských zemích, Íránci hrozí židovskému státu absolutním zničením a označují jej za „rakovinu regionu“.

Více souvisejících

historie Komunismus studená válka EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 4 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 8 hodinami

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy