Tokio a Londýn chtějí návrh pobrexitové dohody o volném obchodu do srpna

Británie a Japonsko se dohodly na klíčových aspektech pobrexitové smlouvy o volném obchodu. Návrh chtějí vypracovat ještě tento měsíc. Potvrdil to dnes japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi i britská ministryně obchodu Liz Trussová.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Shodli jsme se na urychlení jednání s cílem dosáhnout hrubého nárysu dohody do konce srpna," řekl novinářům během brífinku prostřednictvím internetu japonský ministr zahraničí.

Trussová konstatovala, že vyjednání, které začalo v červnu, bylo pozitivní a produktivní. "Dosáhli jsme shody v klíčových aspektech dohody, včetně ambiciózních opatření v oblastech, jako jsou digitální, datové a finanční služby, které zásadně přesahují dohodu Japonska s EU," uvedla Trussová.

List Financial Times dnes informoval, že Británie se v dohodě snaží dosáhnout lepšího dosahu na zemědělský trh, konkrétně zřejmě na trh s vepřovým masem.

Británie na počátku vyjednávání uvedla, že dohoda bude vycházet z existující dohody Japonska s EU a navíc bude zahrnovat některé další oblasti, jako je digitální obchod.

Japonský ministr obchodu Hiroši Kadžijama dříve informoval, že Japonsko bude usiloval hlavně o odstranění cel na auta a jejich části. Británie chce získat výhody pro své sektory finančních služeb a textilu.

Londýn dále doufá, že se nakonec připojí k jedenáctičlenné Komplexní a progresivní dohodě pro transpacifické partnerství (CPTPP). Tento záměr potvrdila v polovině června ministryně obchodu Trussová.

Po období několika desítek let, kdy byla Británie napojená na obchodní politiku Evropské unie, si teď musí vyjednat nové dohody se zeměmi po celém větě. Přechodné období pro odchod Británie z EU končí se závěrem letošního roku.

Británie se nejvíce soustředí na dohody s EU, Spojenými státy, Austrálií, Novým Zélandem a Japonskem, napsala agentura Reuters.

Japonsko byla loni čtvrtým největším obchodním partnerem Británie ze států mimo EU. Celková hodnota obchodu mezi oběma zeměmi podle vládní statistiky činila 31,4 miliardy liber (915,6 miliardy Kč). Tokio je též velkým investorem do britského průmyslu, zejména do spotřební elektroniky a výroby aut.

Dohoda o volném obchodu mezi Japonskem a EU vstoupila v platnost loni v únoru. Zrušila nebo snížila cla na zemědělské produkty, jako je například víno a sýry z EU, a odstranila cla na automobilové díly z Japonska. Do osmi let mají být zrušena i desetiprocentní cla na japonská auta, upozornila japonská tisková agentura Kjódó.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama