Trest za porušování lidských práv: USA uvalily sankce na okolí Kadyrova a jeho "pretoriány"

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek ohlásilo sankce kvůli porušování lidských práv, které postihnou okolí Ramzana Kadyrova, vládce ruského autonomního Čečenska. Sám Kadyrov, který je považován za spojence ruského prezidenta Vladimira Putina, byl na americkou "černou listinu" zařazen již dříve. Rusko dnes americký postup kritizovalo.

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
doporučujeme

Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle tiskových agentur zdůraznila, že sankce nejsou podloženy žádnými důkazy, a zavrhla je jako "nemotornou propagandu, s cílem vnutit mezinárodnímu společenství obraz Rusů jako těch, kdo porušují lidská práva".

Zacharovová nicméně ocenila "fantazii" tvůrců sankcí, kterým "se podařilo" restrikce uvalit na celý fotbalový klub, známý i za hranicemi Ruska. A v narážce na první sérii sankcí reagující na ruskou anexi ukrajinského Krymu zažertovala, že na "černý seznam" byl dříve zařazen i moskevský bazén Čajka - nejspíše kvůli tomu, že se nachází poblíž Krymského mostu.

Na "černou listinu" Američané podle agentury Interfax nově zapsali nadaci nesoucí jméno otce Ramzana Kadyrova Achmata Kadyrova, fotbalový klub Achmat, promotérskou společnost Absolute Championship Akhmat, zápasnický klub Achmat, společnost Čečenskije mineralnyje vody a stavební firmu MegaStrojInvest.

Všechny tyto společnosti podle amerického ministerstva financí obstarávají peníze Kadyrovovi, jehož pretoriánská garda, motorizovaný pluk "Kadyrovci", nadále porušuje lidská práva, a to zejména únosy lidí, vyděračstvím a vražděním homosexuálů v Čečensku.

"Kadyrovci" jsou rovněž obviňováni z poprav bez soudních rozsudků, věznění novinářů a aktivistů. Kromě vzpomínaných šesti společností se na "černou listinu" dostalo i pět Kadyrovových spolupracovníků, včetně čečenského vicepremiéra Vakchita Usmajeva.

Ke Kadyrovovi podle opozice vedou i stopy vražd kritiků Kremlu Anny Politkovské či Borise Němcova, jejichž pachatele ruské soudy poslaly za mříže, ale jejich objednavatele a organizátory se nepodařilo vypátrat nebo vyšetřovatelům nebylo dovoleno v pátrání tímto směrem pokračovat.

Bazén Čajka se podle serveru Lenta.ru objevil v sankčním seznamu v září 2016 kvůli tomu, že se Američané domnívali, že patří bance VTB, na kterou uvalili sankce, ta jej však již dříve prodala. Než se omyl vyjasnil, bazén byl 24 hodin na seznamu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama