Třetí světová válka by byla jaderná a zničující, řekl Lavrov

Třetí světová válka by podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova byla jaderná a zničující. Lavrov to uvedl v interview, jehož části zveřejnila televize Al-Džazíra a o kterém informovala ruská tisková agentura TASS.

Sergej Lavrov

Ministr přitom podle TASS poukázal na údajný výrok amerického prezidenta Joe Bidena, že alternativou k tvrdým sankcím, které Washington uvalil na Moskvu, by byla třetí světová válka. Biden ale ve zmíněném vyjádření dal najevo, že se snaží třetí světové válce zabránit.

"Třetí světová válka bude zničující jadernou válkou," řekl podle TASS Lavrov.

Biden v rozhovoru, který v sobotu vysílala americká televize CNN, ohledně sankcí uvedl, že věří, že je to jeden z mála způsobů, jak potrestat Rusko bez riskování války v globálním měřítku. "Máte dvě možnosti. Zahájit třetí světovou válku, jít fyzicky do války s Ruskem, anebo zajistit, aby země, která jedná v rozporu s mezinárodním právem, zaplatila za to, co udělala," řekl Biden.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Šlo podle něj o reakci na "agresivní prohlášení" vedoucích představitelů členských zemí Severoatlantické aliance na adresu Ruska a na "nelegitimní sankce", přijímané Západem po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ta představuje největší pozemní vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

Cílem ruské operace na Ukrajině je podle Lavrova odzbrojit sousední zemi. "Rusko nedovolí Ukrajině získat jaderné zbraně," prohlásil.

Kyjev se jaderných zbraní, které zdědil po rozpadu Sovětského svazu, zřekl výměnou za bezpečnostní záruky, které mu poskytly USA, Británie a Rusko. Moskva nyní tvrdí, že Ukrajina disponuje sovětskými technologiemi a znalostmi, aby si vyrobila jaderné zbraně, kterými by mohla Rusko ohrozit.

Lavrov také označil za součást Ruska ukrajinský poloostrov Krym, který Moskva anektovala na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a jeho útěku z Kyjeva. Ruský ministr zdůraznil, že o Krymu se vůbec nebude diskutovat.

Kyjev chce ovšem při rozhovorech s Moskvou požadovat kromě okamžitého příměří i stažení všech ruských vojsk z ukrajinského území, za které pokládá právě také Krym.

Rusko je připraveno na druhé kolo rozhovorů s Ukrajinou, ale Kyjev vyjednávání protahuje "na pokyn Američanů", prohlásil Lavrov; druhé kolo jednání by se podle TASS mělo konat dnes večer.

Západ se podle šéfa ruské diplomacie sám zřekl dialogu o vytváření nové bezpečnostní architektury v Evropě. "Západ s námi odmítl spolupracovat," tvrdí Lavrov. Moskva byla podle ministra připravena na sankce, ale nečekala, že se dotknou i sportovců, herců či novinářů. Ujistil nicméně, že "Rusko má mnoho přátel, nelze jej izolovat".

Lavrov: Je třeba určit konkrétní zbraně, které nebudou na Ukrajině

Je třeba určit konkrétní typy útočných zbraní, které na Ukrajině nebudou nikdy rozmístěny, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Informovala o tom agentura TASS. Podle agentury Reuters rovněž uvedl, že Moskva je nadále odhodlaná dosáhnout "demilitarizace" Ukrajiny, kterou Kreml odůvodnil invazi do sousední země. Šéf ruské diplomacie zároveň uvedl, že nevylučuje, že "někdo chtěl, aby Rusko zabředlo do Západem uměle vytvořeného konfliktu" na Ukrajině.

Moskva při jednáních s Ukrajinou nepožaduje kapitulaci, ale navrhuje dohodu, která zajistí zákonná práva všem národům této země, cituje agentura TASS Lavrova, který to podle ní uvedl v rozhovoru pro stanici Al-Džazíra.

"Nemyslím, že to (požadavky Ruska) lze takto kvalifikovat. Nejde o termín, který se má použít. Nabízíme dohodu. Zajistí zákonná práva všech národů, které žijí na Ukrajině, což zahrnuje všechny národnostní menšiny," uvedl Lavrov.Moskva původně rozhovory podmiňovala požadavkem, aby ukrajinská strana nejprve složila zbraně. Dnes odpoledne ruský vyjednavač oznámil, že součástí rozhovorů, které by měly začít ve čtvrtek, bude také otázka příměří.

Parametry "demilitarizace" Ukrajiny ještě nebyly dohodnuty, v zemi by neměly být žádné zbraně, které by mohly ohrozit bezpečnost Ruska, prohlásil dále Lavrov. "Ruský prezident Vladimir Putin jasně nastínil naši pozici, se kterou naše delegace přišla na jednání s Ukrajinci v Bělorusku. Krym je součástí Ruska. Uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky v rámci hranic Doněcké a Luhanské oblasti," dodal. Podle agentury TASS zdůraznil, že je třeba dosáhnout "denacifikace" Ukrajiny, kterou rovněž Moskva uvedla jako důvod pro invazi.

Lavrov dále uvedl, že nevylučuje, že "někdo chtěl, aby Rusko uvázlo v uměle vytvořeném konfliktu" na Ukrajině a zároveň obvinil z jeho vytvoření Západ. "Západní političtí analytici nyní píší, že to umožní rozvázat Američanům ruce a pracovat na zadržování Číny," nechal se slyšet.

Podle agentury Reuters Lavrov dále uvedl, že o svých vůdcích musí rozhodnout Ukrajinci. O jejich současném prezidentovi Volodymyru Zelenském prohlásil, že lhal, když sliboval, že v zemi obnoví pořádek. "Zelenskyj neudělal nic s pokračující krvavou válkou proti vlastnímu lidu. Ve skutečnosti lhal, když sliboval obnovení pořádku, když se podepisovaly četné dohody se zástupci Donbasu," citovala ruského ministra zahraničí agentura TASS.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Zelenskyj v červnu promluví k českému Parlamentu

25.05.2022 20:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému Parlamentu promluvit 15. června. Poslanci…

Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent

25.05.2022 19:57 Prezident Vladimir Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent.…

Rusko nabízí obyvatelům oblastí na jihu Ukrajiny ruské pasy

25.05.2022 19:18 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který obyvatelům ukrajinské Chersonské a…

Švýcarsko chce zabavit majetek Janukovyčova spojence

25.05.2022 18:57 Švýcarská vláda se chystá zabavit více než 100 milionů švýcarských franků (2,4 miliardy korun) z…

Putin poprvé navštívil ruské vojáky raněné v bojích na Ukrajině

25.05.2022 17:26 Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprvé od začátku nynější války na Ukrajině navštívil ruské…

V Mariupolu zemřelo nejméně 22 tisíc obyvatel, tvrdí poradce starosty

25.05.2022 16:58 V ukrajinském Mariupolu zemřelo za tři měsíce války nejméně 22.000 obyvatel, řekl stanici CNN…

Rusko schválilo zákon na zrušení horního věkového limitu pro službu v…

25.05.2022 15:57 Aktualizováno Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon na zrušení horního věkového limitu pro…

Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí…

25.05.2022 14:41 Aktualizováno K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným…

Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská…

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

"Hnisající krize v Česku". Prestižní britský deník píše o uprchlících na…

25.05.2022 11:44 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

Související:

Právě se děje

reklama