Třetina Rusů je "tichými alkoholiky". Lihoviny prý zabíjí koronavirus, psychiatr se zhrozil

Hlavní psychiatr a vedoucí expert na závislosti ruského ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun upozornil, že třetina obyvatel země jsou "tiší alkoholici", kteří nefigurují v oficiálních statistikách opilství hlavně proto, že nikdy nevyhledali pomoc odborníků. Podle odborníka, kterého nyní citovala ruská média, také na každou ženu trpící alkoholismem připadají v Rusku čtyři alkoholici.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Alkohol, ilustrační foto
doporučujeme

Brjun v televizi NTV připomněl, že téměř v každé zemi se okolo dvou procent obyvatelstva potýká se závislostí na alkoholu. Tito lidé ale dříve či později skončí v rukou lékařů. Za znepokojivější proto pokládá situaci "tichých alkoholiků".

"Jeden panák, tedy 50 mililitrů tvrdého alkoholu, pijí každý den celý měsíc. Za měsíc stav jater vykáže, že dotyčný to s alkoholem přehání. A takových lidí je přibližně 30 procent," prohlásil expert. Dodal, že tihle lidé ale se svými zdravotními potížemi nevyhledávají pomoc odborníků na závislosti.

Zamíří totiž obvykle do běžné nemocnice, a tak se ani nedostanou do statistik alkoholismu. Pokud zemřou, bývá jako důvod uváděna zástava srdce, a ne cirhóza jater, o alkoholismu ani nemluvě.

"To není jen chybné vyjádření, to je mýtus na hraně zločinu," prohlásil Brjun o tvrzení, že lihoviny pomáhají proti koronaviru. Stejně je tomu podle něj i v případě jiných nemocí a pít lihoviny není dobré ani v případě obyčejné chřipky, protože alkohol negativně působí na srdce. "Nepijte žádný alkohol při nachlazení, chřipce nebo koronaviru - je to zátěž na srdce a srdce slábne," varoval lékař.

Server Newsru.com poznamenal, že podle oficiálních údajů jsou v Rusku jen asi dva miliony alkoholiků, k realitě má ale podle odhadů blíže číslo deset milionů. S přihlédnutím na Brjunova tvrzení by se ale i tato cifra musela podstatně zvýšit, Rusko má totiž okolo 146 milionů obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie ohlásila další případy koronaviru. Nakažení jsou ve…

27.02.2020 14:16 Británie dnes ohlásila další dva případy nakažení novým typem koronaviru. V zemi se tak přítomnost…

Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

27.02.2020 14:02 Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli…

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Komisařka OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

27.02.2020 12:21 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama