Truchlící královna Alžběta je odhodlaná pokračovat v závazcích

Britská královna je odhodlaná pokračovat v některých svých sólových závazcích, i když truchlí nad smrtí svého manžela prince Philipa, napsal dnes list The Times. Panovnice se podle deníku ke svým povinnostem vrátí poté, co 23. dubna skončí oficiální období jejího smutku, tedy dva týdny po úmrtí devětadevadesátiletého vévody z Edinburghu.

Jedna z nejdůležitějších událostí, kterou má čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. v diáři, je slavnostní zahájení nového zasedacího období parlamentu 11. května. Očekává se, že ji na něj doprovodí princ Charles.

Vévodova smrt připomněla, že členové královské rodiny čím dál častěji doprovázejí královnu při jejích oficiálních povinnostech, píše deník. Během karanténní uzávěry se k ní na různá setkání, která se odehrávala skrze videohovory, připojovali například princ Charles, jeho žena Camilla, princ William či jeho manželka Catherine nebo královnina snacha Sophie, manželka prince Edwarda.

Několik zdrojů blízkých královskému paláci nicméně listu potvrdilo, že panovnice se pravděpodobně bude účastnit některých akcí sama, jakmile skončí oficiální období smutku. Na konci března, tedy více než týden před smrtí prince Philipa, se Alžběta II. sama nedaleko Windsoru účastnila oslavy stého výročí založení australského královského letectva. Se zájmem si popovídala s jeho příslušníky a dokonce dovolila, aby se její účast na akci trochu protáhla, což je obvykle znamení, že se baví, uvádí The Times.

Podle řady zdrojů se panovnice dosud neobrátila na svou rodinu, aby jí poskytla více podpory v oficiálních povinnostech, které ji čekají. Spíše vše naznačuje pokračování trendu, který započal v roce 2017, když se vévoda z Edinburghu stáhl z veřejného života. Množství akcí, na nichž se objeví vedle Alžběty II. také někdo z příbuzných, se může zvyšovat, jak bude panovnice stárnout, ale očekává se, že to bude postupný proces, píše list.

Ačkoliv období smutku znamená, že královská rodina zrušila svou účast na většině oficiálních akcí, je možné, že některých se přeci jen zúčastní. Královna podle deníku v současné době nedostává ani vládní dokumenty, které k ní jinak putují každý den, a neposkytuje ani královský souhlas zákonům. Pokud by ovšem vyvstalo něco velmi důležitého, učinila by výjimku.

Období královnina smutku po smrti prince Philipa je znatelně kratší, než tomu bylo u dalších členů rodiny. Po úmrtí Alžbětina otce - krále Jiřího VI. v roce 1952 držela královská rodina smutek měsíc, a po skonu královny matky v roce 2002 trval tři týdny. Existuje domněnka, že relativně krátké formální truchlení po smrti vévody z Edinburghu reflektuje jeho přání, jelikož vždy trval na minimu povyku, dodal The Times.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Princ Philip královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy