Truhlář Elser se pokusil zabít Hitlera. Mohlo být vše jinak

Před 80 lety, 8. listopadu 1939, se v Mnichově odehrála událost, jež mohla pootočit kolem dějin a možná i ušetřit miliony životů. Nacistický vůdce Adolf Hitler tu jen těsně unikl smrti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Adolf Hitler
doporučujeme

Ve 21:20, jen několik minut poté, co ukončil svůj projev na každoroční vzpomínkové slavnosti se "starými bojovníky" NSDAP u příležitosti neúspěšného pokusu o puč v roce 1923 a opustil sál mnichovské pivnice Bürgerbräukeller, explodovala ve sloupu v těsné blízkosti řečnického pultu časovaná bomba. Vybuchla sice na vteřinu přesně, ovšem vzhledem k tomu, že Hitler svůj projev nečekaně ukončil dříve než v jiných letech, byl v okamžiku exploze už 13 minut mimo sál.

Mohutný výbuch zcela zdemoloval interiér pivnice a zanechal po sobě osm mrtvých a na šest desítek zraněných. Bombu sestrojil a do jím vyhloubené dutiny sloupu umístil šestatřicetiletý truhlář Georg Elser. Pak odjel vlakem do Kostnice a ještě před výbuchem přešel hranice do Švýcarska, kde jej však zadrželi. Elser, u něhož se našlo několik kompromitujících předmětů, se posléze ke svému činu doznal. Byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen a později do Dachau, kde měl přečkat válku a poté měl být postaven před soud. Na jejím sklonku, 9. dubna 1945, byl však na příkaz z nejvyšších míst.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gruzii zachvátily protesty. Opozice volá po změně volebního systému

17.11.2019 16:55 S požadavkem předčasných parlamentních voleb dnes obsadily prostor kolem parlamentu v Tbilisi…

Rusko předá zadržované lodě Ukrajině v pondělí. Normandský summit zatím…

17.11.2019 15:34 Aktualizováno Rusko předá předá v pondělí Ukrajině tři její vojenské lodě zadržené loni v listopadu při incidentu…

Srbský prezident Vučić málem zemřel, lékaři ho zachránili na poslední…

17.11.2019 14:45 Život srbského prezidenta Alexandara Vučiče, který byl v pátek kvůli kardiovaskulárním problémům…

V Bělorusku se konají volby. Rituál jako z dob SSSR, tvrdí opozice

17.11.2019 12:03 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes oznámil, že bude kandidovat ve volbách hlavy státu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama