Truhlář Elser se pokusil zabít Hitlera. Mohlo být vše jinak

Před 80 lety, 8. listopadu 1939, se v Mnichově odehrála událost, jež mohla pootočit kolem dějin a možná i ušetřit miliony životů. Nacistický vůdce Adolf Hitler tu jen těsně unikl smrti.

Adolf Hitler
doporučujeme

Ve 21:20, jen několik minut poté, co ukončil svůj projev na každoroční vzpomínkové slavnosti se "starými bojovníky" NSDAP u příležitosti neúspěšného pokusu o puč v roce 1923 a opustil sál mnichovské pivnice Bürgerbräukeller, explodovala ve sloupu v těsné blízkosti řečnického pultu časovaná bomba. Vybuchla sice na vteřinu přesně, ovšem vzhledem k tomu, že Hitler svůj projev nečekaně ukončil dříve než v jiných letech, byl v okamžiku exploze už 13 minut mimo sál.

Mohutný výbuch zcela zdemoloval interiér pivnice a zanechal po sobě osm mrtvých a na šest desítek zraněných. Bombu sestrojil a do jím vyhloubené dutiny sloupu umístil šestatřicetiletý truhlář Georg Elser. Pak odjel vlakem do Kostnice a ještě před výbuchem přešel hranice do Švýcarska, kde jej však zadrželi. Elser, u něhož se našlo několik kompromitujících předmětů, se posléze ke svému činu doznal. Byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen a později do Dachau, kde měl přečkat válku a poté měl být postaven před soud. Na jejím sklonku, 9. dubna 1945, byl však na příkaz z nejvyšších míst.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama