Trump nechce Ukrajinu ničím vydírat, ujišťuje Zelenskyj

Americký prezident Donald Trump se při červencovém telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ani při osobní zářijové schůzce ve Washingtonu nepokoušel Kyjev ničím vydírat. Sám Zelenskyj to dnes prohlásil na tiskové konferenci v ukrajinském hlavním městě. Řekl, že Trumpa chtěl přesvědčit, aby ve svých výrocích o Ukrajině změnil slovník.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Telefonát z 25. července, jehož výňatky Bílý dům zveřejnil, využili demokraté jako podnět k ústavní žalobě na Trumpa. Šéf Bílého domu v telefonátu po ukrajinském prezidentovi chtěl, aby obnovil vyšetřování, jež by mohlo přinést důkazy o prohřešcích Joea Bidena, Trumpova pravděpodobného soka v prezidentských volbách 2020. Biden údajně intervenoval za svého syna, stíhaného na Ukrajině, a ukončením vyšetřování prý podmiňoval vojenskou pomoc Kyjevu.

Podle dnešního prohlášení Zelenského ale ukrajinský prezident ze strany Trumpa žádný nátlak na prošetření Bidenovy kauzy necítil. Cílem jeho telefonátu do Washingtonu bylo "dostat Trumpa na Ukrajinu," aby ho přesvědčil, že musí změnit rétoriku ve svých výrocích o Ukrajině. "Řekl jsem mu: Jen se na nás podívejte, copak vypadáme jako korupčníci?" řekl Volodymyr Zelenskyj.

"Telefonát nijak nemohl ovlivnit naše vztahy s USA. Mohl ovlivnit jediné - bylo mi jasné, že musím usilovat o setkání, chtěl jsem mu ukázat náš tým. Chtěl jsem ho dostat na Ukrajinu," citoval prezidenta list Ukrajinska pravda.

Zelenskyj popřel nátlak ze strany Bílého domu už několikrát. Podle interpretace amerických médií je jeho postavení ošidné, protože na jedné straně nechce popudit Trumpa, a na druhé musí zachovat neutralitu pro případ, že po volbách v příštím roce bude prezidentem USA někdo jiný.

"Ukrajinský prezident to ve vztahu k rozdělené Americe hraje na obě strany. Nechce přijít o vojenskou a finanční pomoc, a zároveň chce zůstat nad vodou bez ohledu na to, kdo vyhraje v příštím roce v USA volby," napsala agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodová reforma se Rusku vymstila, hrozí kolaps policie

16.10.2019 13:16 Počet zaměstnanců ruského ministerstva vnitra klesl na nejnižší úroveň od roku 2012. Účetní komora,…

V Donbasu se rozhořely těžké boje. Umírají vojáci, separatisté nasadili…

16.10.2019 09:59 Nejméně dva mrtvé a pět raněných v řadách ukrajinských vojáků si v uplynulých 24 hodinách vyžádalo…

Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální…

Kosovo vyšetřuje "otrávené" volební lístky ze Srbska. Kauza může skončit…

15.10.2019 11:00 Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama