Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež označila za bezpečné z hlediska rizika šíření nákazy novým typem koronaviru. Jedná se o 14 států, včetně jihoamerické Uruguaye a protinožců. Mezi nimi ale nefiguruje například Turecko.

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Skutečnost, že se vnější hranice EU zatím neotevřou tureckým občanům, pobouřila Ankaru, která se domnívá, že si s epidemií covid-19 poradila více než uspokojivě a vyzvala proto k jejímu neprodlenému zpřístupnění. Brusel rovněž požádala, aby doporučil jednotlivým členským zemím pouštět na své území Turky. Informoval o tom server POLITICO.

Ve svém středečním prohlášení kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí rozhodnutí evropských orgánů nezařadit Turecko na první seznam bezpečných třetích zemí, jimž se EU zpřístupní, a kam pustí své občany bez omezení. Jedná se o jeden z klíčových kroků v oblasti rozvolňování cestování, které bylo v březnu omezené i v rámci vnitřních hranic. 

"Jsme zklamaní, že Turecko není na seznamu," řekl Hami Aksoy, mluvčí resortu zahraničí s poznámkou, že Světová zdravotnická organizace (WHO), jakož i jiná mezinárodními společenství, potvrdily, že se turecký boj s koronavirem setkal s úspěchem.

"Očekáváme okamžitou nápravou tohoto nesmyslného omezení pro naše občany, jakmile to bude možné," dopověděl. Představitelé členských zemí EU se na seznamu bezpečných mimounijních zemí shodli v úterý. Aktualizovat se bude vždy po dvou týdnech a vycházet bude z toho, zda je míra infekce v tom či onom státě nižší nebo srovnatelná s průměrem EU.

Nicméně při jeho sestavování hrají větší roli národní a finanční zájmy než vědecká fakta. O zařazení Turecka usilovaly i jiné země právě kvůli znovunastartování cestovního ruchu. Jinak tomu pravděpodobně nebude ani v případě Egypta nebo Tuniska, které jsou na něm rovněž závislé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama