Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež označila za bezpečné z hlediska rizika šíření nákazy novým typem koronaviru. Jedná se o 14 států, včetně jihoamerické Uruguaye a protinožců. Mezi nimi ale nefiguruje například Turecko.

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Skutečnost, že se vnější hranice EU zatím neotevřou tureckým občanům, pobouřila Ankaru, která se domnívá, že si s epidemií covid-19 poradila více než uspokojivě a vyzvala proto k jejímu neprodlenému zpřístupnění. Brusel rovněž požádala, aby doporučil jednotlivým členským zemím pouštět na své území Turky. Informoval o tom server POLITICO.

Ve svém středečním prohlášení kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí rozhodnutí evropských orgánů nezařadit Turecko na první seznam bezpečných třetích zemí, jimž se EU zpřístupní, a kam pustí své občany bez omezení. Jedná se o jeden z klíčových kroků v oblasti rozvolňování cestování, které bylo v březnu omezené i v rámci vnitřních hranic. 

"Jsme zklamaní, že Turecko není na seznamu," řekl Hami Aksoy, mluvčí resortu zahraničí s poznámkou, že Světová zdravotnická organizace (WHO), jakož i jiná mezinárodními společenství, potvrdily, že se turecký boj s koronavirem setkal s úspěchem.

"Očekáváme okamžitou nápravou tohoto nesmyslného omezení pro naše občany, jakmile to bude možné," dopověděl. Představitelé členských zemí EU se na seznamu bezpečných mimounijních zemí shodli v úterý. Aktualizovat se bude vždy po dvou týdnech a vycházet bude z toho, zda je míra infekce v tom či onom státě nižší nebo srovnatelná s průměrem EU.

Nicméně při jeho sestavování hrají větší roli národní a finanční zájmy než vědecká fakta. O zařazení Turecka usilovaly i jiné země právě kvůli znovunastartování cestovního ruchu. Jinak tomu pravděpodobně nebude ani v případě Egypta nebo Tuniska, které jsou na něm rovněž závislé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

14.08.2020 21:47 Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v…

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 21:07 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Lukašenko veřejně ujistil, že je naživu a neodjel do ciziny

14.08.2020 16:44 Prezident Alexandr Lukašenko dnes ujistil veřejnost, že je naživu a neodjel ze země, kde dál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama