Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je proti

Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu. Své pozorovací stanoviště hodlá zřídit na území Ázerbájdžánu, informuje dnes agentura Reuters. O podobě své přítomnosti v oblasti vyjednává Turecko s Ruskem, které má dohlížet na dodržování příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Rusko a Turecko se již dohodly na vytvoření společného ústředí, ze kterého bude příměří monitorováno. Vznik samostatného tureckého pozorovacího místa ale ruští představitelé odmítají.

"Rusko si myslí, že není nutné, aby Turecko vytvořilo své pozorovací místo na území ovládané Ázerbájdžánem, Turecko si ale myslí, že to nutné je," řekl agentuře Reuters turecký zdroj. Jednání mezi oběma státy mají pokračovat v Moskvě.

Turecko je považováno za blízkého spojence Ázerbájdžánu a ustanovením vlastního pozorovacího stanoviště by zvýšilo vliv v oblasti, uvádí agentura Reuters.

V úterý turecký parlament schválil vyslání mise, jejímž úkolem bude střežit příměří v Náhorním Karabachu. Turecko neuvedlo, kolik příslušníků bude mise mít, účastnit se jí mají vojáci i civilisté.

Podle dohody mezi Arménií, Ruskem a Ázerbájdžánem má ruská armáda dohlížet nad dodržováním příměří v oblasti, o jejíž kontrolu bojovaly vojenské jednotky Arménie a Ázerbájdžánu od konce září. Ruský kontingent čítající zhruba 2000 příslušníků má být rozmístěn podél bývalé frontové linie.

Arménská vláda dnes podle agentury DPA zveřejnila seznam 121 měst a vesnic, které v důsledku nového ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu přešly pod kontrolu Ázerbájdžánu. Část obsadily ázerbájdžánské jednotky při bojových operacích a část arménská strana předala bez boje, poznamenala DPA.

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama