U Černobylu stále hoří les. Hasiči zápolí s plameny už více než týden

Ukrajinským hasičům se ani po více než týdnu stále nedaří uhasit lesní požár v okolí bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, jejíž exploze v roce 1986 byla největší jadernou katastrofou po druhé světové válce. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřad pro mimořádné situace. Ten rovněž ujistil, že úroveň radioaktivity v místě neohrožuje nedaleké obydlené oblasti.

Přidejte svůj názor

Černobyl
doporučujeme

Podle úřadu pro nouzové situace bojuje s ohněm na 370 lidí, kteří mají k dispozici osm desítek vozů, tři letadla a tři vrtulníky. Ty jen v neděli na požáry v místě shodily 370 tun vody, informuje TASS.

Les a travní porost v takzvané ochranné zóně bezprostředně obklopující havarovaný a nyní zakonzervovaný reaktor elektrárny hoří od 4. dubna. Podle DPA shořelo už asi 3500 hektarů porostu. Dým z ohně vítr zanesl až do asi sto kilometrů vzdáleného Kyjeva.

U bývalé elektrárny shořela už polovina takzvaného Rudého lesa. Právě tento les, jehož rozloha před požárem byla asi deset kilometrů čtverečních, v době výbuchu v roce 1986 absorboval velkou část radioaktivního spadu.

Už minulý týden ukrajinské úřady uvedly, že vyšetřují v souvislosti s požárem sedmadvacetiletého muže, který požár v oblasti zřejmě založil úmyslně. Na několika místech zapálil trávu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko odvolal běloruskou vládu. Lidi ujistil, že nemá jít o velkou…

03.06.2020 19:47 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odvolal vládu. "Příslušný výnos prezident podepsal dnes…

Putina rozčílil únik ropy v arktickém Norilsku

03.06.2020 18:33 Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z…

Británie už hlásí skoro 40.000 úmrtí s virem, za den přibylo 359

03.06.2020 17:28 V Británii už po nákaze koronavirem zemřelo nejméně 39.728 lidí. Oficiální bilance epidemie covidu…

Rusko hlásí druhý den po sobě víc uzdravených než nakažených

03.06.2020 17:23 Aktualizováno V Rusku se v úterý už druhý den za sebou uzdravilo víc lidí s nemocí covid-19, než se koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy