Uber by měl podle soudu na řidiče nahlížet jako na zaměstnance

Řidičům alternativní taxislužby Uber přísluší zaměstnanecká práva, jako je například minimální mzda a placená dovolená. Rozhodl o tom dnes britský nejvyšší soud. Uber by tak měl své řidiče považovat za zaměstnance, nikoli za osoby samostatně výdělečně činné.

Uber
doporučujeme

Podnik uvedl, že soudní rozhodnutí respektuje, verdikt se ale podle něj týká jen malé skupiny řidičů, která se účastnila soudního řízení, a nikoli všech jeho 60.000 řidičů v Británii, informuje agentura Reuters. Českého trhu se rozhodnutí netýká, zde je podle české pobočky společnosti většina taxikářů nezávislých.

"Respektujeme rozhodnutí soudu, jež je zaměřeno na malý počet řidičů, kteří aplikaci Uber používali v roce 2016," uvedl šéf aktivit Uberu v severní a východní Evropě Jamie Heywood. "Od té doby jsme už zavedli ve svém podnikání několik významných změn," upozornil. Dodal nicméně, že firma je připravena k dalším změnám a že zahájí konzultace s řidiči ohledně jejich požadavků.

Uber v dlouhé právní bitvě u soudů nižší instance už třikrát prohrál. Nyní jeho odvolání zamítl nejvyšší soud. "Řidiči se nacházejí ve stavu podřízenosti a závislosti na Uberu," uvedl soudce George Leggatt. Uber nicméně tvrdí, že některé údaje uvedené v soudním verdiktu již neodpovídají skutečnosti.

Bývalí řidiči Uberu James Farrar a Yaseen Aslam, kteří soudní spor s Uberem vyhráli poprvé v říjnu 2016, serveru BBC sdělili, že po rozhodnutí soudu jsou nadšení a ulevilo se jim. "Myslím, že je to obrovský úspěch - jsme schopni postavit se gigantovi," konstatoval Aslam, který vede odbory řidičů služeb fungujících přes aplikaci (ADCU).

Klíčovým bodem rozhodnutí soudu je, že Uber musí řidiče považovat za zaměstnance po celou dobu, kdy jsou do aplikace přihlášení. Řidiči alternativní taxislužby zpravidla nějakou dobu čekají, než si někdo jízdu prostřednictvím aplikace objedná. Dříve Uber prosazoval, že řidiče může považovat za zaměstnance jen po dobu jízdy s pasažérem.

"Rozhodnutí soudu je vítězstvím pro řidiče, pro pasažéry i pro města. Znamená to, že Uber nyní čelí správným ekonomickým podnětům a nebude trh zahlcovat nadmírou řidičů a vozidel," konstatoval Farrar, který je generálním tajemníkem odborů ADCU. "Konečným výsledkem nadměrné nabídky byla chudoba, znečištění a dopravní zácpy," dodal.

Soudního řízení se účastnilo celkem 25 řidičů. Kauza se teď vrátí ke zvláštnímu tribunálu, který rozhodne, kolik peněz Uber těmto řidičům dluží. Podle odhadů právnické firmy Leigh Day by řidiči mohli mít nárok v průměru na 12.000 liber (asi 360.000 Kč). Společnost Leigh Day hodlá toto odškodné vymáhat pro tisíce řidičů, upozornila agentura Bloomberg.

Česká pobočka Uberu, pod kterou v Česku jezdí přes 2000 řidičů, upozornila, že rozhodnutí se týká pouze britského trhu. V Česku je podle firmy většina taxikářů nezávislých a působí jako samostatně výdělečně činní. "Uber v České republice spolupracuje pouze s profesionálními taxikáři s patřičnou licencí a plně v souladu s příslušnými zákony a regulacemi," podotkl provozní ředitel Uberu pro ČR Štěpán Šindelář.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama