Údajný americký špión Whelan čeká na verdikt, ruští prokurátoři žádají přísný trest

Ruští prokurátoři požádali dnes moskevský soud, aby Američana Paula Whelana potrestal 18 lety odnětí svobody za špionáž. Uvedla to agentura Reuters. Whelan, který má také britské, irské a kanadské občanství, ve svém závěrečném vystoupení požádal soud, aby jej zprostil obvinění, protože je nevinen, napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na obhájce Vladimira Žerebjonkova.

Paul Whelan
doporučujeme

Soud podle advokáta vynese rozsudek 15. června. Whelanovi hrozí od deseti po 20 let vězení.

Agentura RIA Novosti připomněla, že proces pozorně sledují Spojené státy, jejichž velvyslanec mnohokrát přijel k soudu. Do sálu ale nebyl ani jednou vpuštěn, proces se koná s vyloučením veřejnosti, protože se mohou probírat přísně tajné informace.

Podle obhájce z výslechu svědků před soudem vyplynulo, že Whelana sledovaly ruské tajné služby už několik let před zadržením. V stíhání svého mandanta spatřuje "známky provokace".

Whelan byl zatčen v moskevském hotelu v prosinci 2018, údajně při přebírání vyzvědačských materiálů. Američan obvinění odmítá. Podle obhájce se domníval, že USB klíč, který přebíral v hotelovém pokoji, obsahuje snímky z dovolené v Rusku. Jednalo se však prý o nachystanou past.

Whelanův případ, podobně jako případ amerického investora Michaela Calveyho, který čelí v Rusku obvinění ze zpronevěry, zatěžuje beztak komplikované vztahy mezi Moskvou a Washingtonem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 15:55 Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama