Ukrajina chce dohodu s Kolomojským ohledně znárodněné banky

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk řekl, že Kyjev chce najít kompromis s oligarchou Ihorem Kolomojským ohledně zestátnění největší ukrajinské banky PrivatBank. Krok by podle deníku The Financial Times (FT) dostal prezidenta Volodymyra Zelenského do konfliktu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) i jeho západními podporovateli. Předseda vlády ale následně popřel, že by jakákoliv jednání probíhala.

Přidejte svůj názor

Oleksij Hončaruk
doporučujeme

Hončaruk listu sdělil, že hlava státu chce dosáhnout dohody s Kolomojským ve věci PrivatBanky, kterou stát v roce 2016 kvůli hrozbě bankrotu převzal a na jejíž sanaci vynaložil 5,5 miliard dolarů (129 miliard Kč).

"Jsem si zcela jist, že se nyní potřebujeme soustředit na růst a hledání společných řešení namísto toho, abychom plýtvali zdroji na vzájemnou likvidaci. A proto oceňuji každé vyjádření směřující ke hledání kompromisu," řekl Hončaruk v rozhovoru.

Společnost PrivatBank byla zestátněna v rámci snahy o ozdravení bankovního sektoru, kterou podporoval MMF. Fond už Ukrajinu varoval, že snahy postup zvrátit by mohly narušit jeho úvěrovou pomoc ve výši 3,9 miliardy dolarů (91,8 miliardy korun).

"Jakékoliv řešení najdeme, musíme ho najít společně s MMF," řekl Hončaruk. Podle agentury Reuters nicméně popřel, že by ve věci PrivatBanky už probíhala jednání.

Ukrajina zahájila soudní proces proti Kolomojskému a jeho obchodnímu partnerovi Hennadiji Boholjubovovi a obvinila je, že provozovali schéma "podobné pyramidové hře" s cílem vyprat peníze a použít vklady střadatelů pro financování svého podnikání. Oba byznysmeni obvinění popírají a sami či jejich spřízněné osoby podali na 600 žalob proti zestátnění.

Hončarukovy výroky podle FT zřejmě prohloubí obavy z vazeb bývalého televizního komika Zelenského na Kolomojského a hrozí rovněž překrýt jeho reformní agendu. Oligarcha je vlastníkem televizního kanálu 1+1, který vysílal populární seriál Sluha národa se Zelenským v hlavní úloze. Minulý týden parlament jmenoval poslance a novináře 1+1 Oleksandra Dubinského do čela komise, která bude kontrovat personální nominace do orgánů státem vlastněných bank.

Zelenskyj - spolu se svým šéfem kabinetu Andrijem Bohdanem a současně bývalým právníkem zastupujícím Kolomojského ve sporu o PrivatBanku - minulý týden hostil oligarchu ve své prezidentské kanceláři. Oba však popřeli, že by bankovní ústav byl předmětem jednání.

Setkání se uskutečnilo jen několik dní po policejní razii v kancelářích PrivatBanky v Dnipru (dříve Dněpropetrovsk) a v domě exguvernérky centrální banky Valerie Hontarevové, která se odehrála v rámci nově zahájeného policejního vyšetřování zestátnění. Hontarevová uvedla, že ona i současné vedení PrivatBanky jsou terčem zastrašování a že s Kolomojským není o čem jednat, neboť dohodu s ním představovala samotná rekapitalizace banky z roku 2016.

Dnes ráno bývalé šéfce centrální banky neznámý pachatel zapálil a zcela zničil dům. V srpnu si Hontarevová stěžovala, že do ní v Londýně najelo auto a že jí v září někdo zapálil osobní vůz. "Toto už není řada incidentů, toto je terorismus. Jeho účelem je zastrašit minulé i současné reformátory, ochromit naše aktivity a umlčet nás. Nebudeme mlčet," uvedla dnes podle agentury Reuters centrální banka v prohlášení.

V dubnu, když Zelenskyj mířil za svým pozdějším drtivým vítězstvím v prezidentských volbách, rozhodl soud v Kyjevě, že znárodnění PrivatBanky bylo nelegální. Centrální banka se proti rozhodnutí odvolala a uvedla, že bankovní ústav pošle znovu do insolvence, pokud jej Kolomojskyj opět ovládne.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům v Baku, zatčen lídr…

19.10.2019 18:32 Ázerbájdžánská policie dnes v hlavním městě Baku zadržela desítky protestujících včetně vůdce…

Bojové stíhačky i vrtulníky. Ruský premiér přijel na vojenskou přehlídku…

19.10.2019 16:41 Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes u Bělehradu zúčastnil vojenské přehlídky uspořádané k 75.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama