Ukrajina doufá v akční plán vedoucí k členství v NATO

Ukrajina doufá, že se příští rok připojí k akčnímu plánu členství, který je krokem na cestě k přijetí do Severoatlantické aliance (NATO), a to i přes odpor Ruska a válku s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na vyjádření ukrajinského ministra obrany.

NATO
doporučujeme

"Ukrajina si klade za cíl obdržet akční plán členství během summitu NATO v roce 2021," řekl ministr Andrij Taran při setkání s velvyslanci členských zemí aliance. Zdůraznil, že vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO "bude mít významný dopad na bezpečnost a stabilitu" v oblasti Černého moře.

Ukrajina a Gruzie za podpory zejména Spojených států, Polska a Pobaltí úzce spolupracují s NATO a již roky vyjadřují přání vstoupit do řad aliance.

Kyjev a Tbilisi doufaly, že se připojí k akčnímu plánu členství během summitu NATO v Bukurešti v květnu 2008, ale několik západních zemí v čele s Francií a Německem nepodpořily tuto myšlenku, aby si nerozhněvaly Rusko, které je ostře proti rozšíření NATO do oblasti, kterou pokládá za sféru svého vlivu.

O tři měsíce později vypukla krátká rusko-gruzínská válka a po gruzínské porážce Moskva uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie. Na jaře 2014 Rusko po svržení proruského režimu v Kyjevě anektovalo Krym. O pár týdnů později na východě Ukrajiny vypukla válka s proruskými separatisty, podporovanými politicky a vojensky Moskvou, která to ovšem stále popírá. Tento konflikt si již vyžádal více než 13.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Intenzita bojů po uzavření mírových dohod v únoru 2015 výrazně poklesla, ale v politickém urovnání se pokročit nepodařilo, dodala AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama