Ukrajina hlásí další dva zabité vojáky za poslední den

Proruští separatisté zabili při ostřelování ukrajinských pozic v oblasti Donbasu za uplynulý den další dva ukrajinské vojáky. S odvoláním na ukrajinskou armádu o tom dnes informovala agentura Unian. Obě znepřátelené strany se zároveň navzájem obvinily z porušování příměří. Zatímco Kyjev hlásí, že proruští separatisté porušili dohodnuté příměří šestnáctkrát, separatistická agentura DAN informuje o osmi případech porušení klidu zbraní ze strany ukrajinských vojsk.

Eurozpravy.cz

Kyjev viní separatisty z palby z granátometů, kulometů a automatických pušek u například u obce Pisky, kde si ostřelování vyžádalo životy dvou vojáků. Další skončil s těžkými zraněními v nemocnici a jeho stav je vážný, píše Unian. Povstalci podle ní ostřelovali rovněž pozice ukrajinských vojsk na dalších místech, například u obce Luhanske, Novhorodske nebo Zajceve.

Povstalci z Doněcké lidové republiky naopak viní ukrajinské vojáky, že v osmi případech vypálili na jejich území sto střel, některé z nich dopadly mimo jiné u šachty Gagarin v Gorlovce. Použity měly být mimo jiné dělostřelecké zbraně, minomety nebo granátomety, píše agentura DAN, nezmiňuje žádné oběti.

Situace na východě Ukrajiny se poslední době vyostřila. Kyjev a separatisté se navzájem obviňují z čím dál častějšího porušování klidu zbraní a z potyček. Kyjev hlásí od začátku roku přes třicet zabitých ukrajinských vojáků. Podle informací agentury AFP z poloviny dubna separatisté letos zaznamenali dvacet zabitých bojovníků ze svých řad.

Konflikt na východě Ukrajiny eskaloval poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu. Západ odpověděl sankcemi. Velké boje na východě Ukrajiny, které si dosud vyžádaly kolem 14.000 životů, utichly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015. Žádné příměří se však nepodařilo zcela udržet a politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa.

Ukrajinu ve čtvrtek podpořil americký ministr zahraničí Antony Blinken, který při návštěvě Kyjeva potvrdil, že USA podporují ukrajinskou suverenitu, územní celistvost a nezávislost. Zároveň prohlásil, že u hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků a vojenského vybavení navzdory tomu, že Moskva minulý měsíc ohlásila stažení vojsk, která se tam před tím podle ní účastnila cvičení. Šéf diplomacie USA Rusko vyzval, aby upustilo od agresivního chování.

Témata: EZ

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje