Ukrajina: Několik měst, včetně Sum, je pod ruskou palbou

Zástupci ukrajinských úřadů v noci na dnešek informovali, že více měst je pod ruskou palbou. Gubernátor Sumské oblasti na severovýchodě země Dmytro Žyvyckyj podle ruskojazyčné verze britské BBC uvedl, že terčem ruských náletů se stala města Sumy a Ochtyrka. Žyvyckyj také řekl, že se opět otevře humanitární koridor, kterým civilisté budou moci opustit Sumy.

Ruské letouny bombardovaly předměstí Sum nebo obytné čtvrti Ochtyrky. Údaje o případných obětech nejsou k dispozici.

Na jihoukrajinský Mykolajiv dopadly ze severu rakety, informovala agentura DPA. Tamní úřady vyzvaly obyvatele, aby přenocovali ve sklepích. Ukrajinský generální štáb v noci na dnešek uvedl, že Rusko posiluje svoje jednotky kolem tohoto města.

Ve více než čtvrtmilionovém Žytomytu ležícím západně od Kyjeva bomby zasáhly dvě nemocnice, jedna z nich je dětská, uvedlo vedení města. Nikdo neutrpěl zranění. Ve středu byla při náletu zasažena dětská nemocnice a porodnice v Mariupolu a podle místních úřadů bylo nejméně 17 lidí zraněno. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně vyzval Západ, aby uvalil na Rusko ještě přísnější sankce, aby "už déle nemělo možnost pokračovat v této genocidě".

Zelenskyj také ve středu řekl, že dnes budou pokračovat snahy o evakuaci civilistů ze Sum, Kyjeva a jeho okolí a z Enerhodaru ležícího nedaleko Záporožské jaderné elektrárny. Za středu se humanitárními koridory dostalo do bezpečnějších míst 35.000 lidí, uvedl Zelenskyj. Zástupce vedoucího jeho kanceláře ovšem informoval o 48.000 evakuovaných. "Modlíme se, abychom mohli evakuovat lidi z Mariupolu, Izjumu, Volnovachy a dalších měst na bezpečná místa svobodné Ukrajiny," řekl Zelenskyj.

Podle sumského gubernátora Žyvyckého v 09:00 místního času (08:00 SEČ) třetí den v řade začne platit klid zbraní, aby ze Sum a dvou okolních městeček lidé mohli odejít do Poltavy.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy