Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem neučinil žádnou dohodu týkající se Ukrajiny. Kuleba zároveň v rozhovoru s agenturou Reuters zdůraznil, že je nejvyšší čas, aby se od ukrajinských hranic stáhli ruští vojáci, a že Ukrajina stojí o členství v NATO.

Vladimír Putin

"Putin nedostal žádnou nabídku od USA na uzavření dohody týkající se ukrajinské otázky," sdělil Kuleba. "Dohodli jsme se se Spojenými státy, že neučiní žádné ujednání o Ukrajině bez Ukrajiny. A tento slib Amerika dodržela," prohlásil šéf ukrajinské diplomacie.

"Summit ukázal, že Amerika je zpátky. Nyní je vhodná chvíle přimět Rusko, aby se stáhlo od Ukrajiny," řekl ministr.

Putin a Biden se setkali ve středu v Ženevě. Dohodli se mimo jiné, že do Washingtonu a Moskvy se vrátí ruský a americký velvyslanec, kteří byli předtím povoláni do svých zemí na konzultace. Při debatě o Ukrajině Putin obvinil Kyjev z porušování dohod o příměří mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty a vyjádřil nesouhlas s možností vstupu Ukrajiny do NATO.

Kuleba dnes na tuto pozici reagoval slovy, že Moskva nemůže připojení Ukrajiny k Severoatlantické alianci ovlivnit a nemá v této věci žádné právo veta.

Ukrajina apeluje na NATO, aby urychlilo její přijetí, a je frustrována neochotou některých členských zemí, které se obávají, že vstup Ukrajiny by vyvolal zlobné reakce Moskvy, uvedla agentura Reuters. Ukrajinské výzvy se zintenzivnily letos na jaře, kdy Rusko shromáždilo blízko ukrajinských hranic nebývalé množství vojáků. Kreml tvrdil, že šlo o vojenská cvičení. Koncem dubna šéf ruského resortu obrany Sergej Šojgu oznámil, že se ruské jednotky stahují. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v pondělí novinářům řekl, že od hranice se stáhlo 11.000 vojáků a 95.000 jich zůstalo.

Kuleba dnes prohlásil, že Ukrajina se nachází v "bezpečnostním vakuu". "Nejsme členy žádné bezpečnostní aliance. Takže ano, jsme národ, který zoufale usiluje o zajištění bezpečnosti," vysvětlil.

Ukrajina od roku 2014 svádí boje s proruskými separatisty na východě země a usiluje také o návrat poloostrova Krym, který Rusko připojilo ke svému území. Západ anexi Krymu považuje za protiprávní a uplatňuje kvůli tomu vůči Rusku sankce. V únoru Biden v prohlášení ujistil, že USA budou v otázce Krymu vždy na straně Kyjeva a zasadí se o to, aby přivedly Rusko k odpovědnosti za jeho agresivní jednání na Ukrajině.

Putin s Bidenem se podle ruské agentury Interfax shodli, že urovnání konfliktu na východoukrajinském Donbasu je možné pouze prostřednictvím takzvaných minských dohod, které uzavřely Kyjev, Moskva, Paříž a Berlín. Zapojením Spojených států do takzvané normandské čtyřky, kterou tvoří Francie, Německo, Rusko a Ukrajina, se podle ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova prezidenti v Ženevě nezabývali.

V červenci má Biden přijmout v Bílém domě prezidenta Zelenského.

Breivikovo citování Klause je zneklidňující, české adresy si vybral cíleně…

24.07.2021 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Nechal se bohužel inspirovat i českou stopou. Masový vrah Anders Behring Breivik, který…

Britská města musejí kvůli penězům z EU i po brexitu vyvěsit unijní vlajku

24.07.2021 21:55 Vlajka Evropské unie, kterou tvoří zlaté hvězdy na modrém pozadí, z Británie ani po brexitu v…

Vatikán poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví

24.07.2021 19:22 Vatikán dnes poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví. V zatím nejpodrobnější…

Britská vláda povolila další výjimky z nařízení o povinné karanténě

24.07.2021 16:03 Britská vláda povolila další výjimky ze svého nařízení o povinné desetidenní karanténě pro všechny,…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

24.07.2021 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Vakcíny fungují, ujišťuje expertka z Oxfordu. Objasňuje hospitalizace…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Hlavní britský vědecký poradce Patrick Vallance oznámil, že 40 % pacientů s covidem-19…

Ruská vláda označila za zahraničního agenta nezávislé médium The Insider

23.07.2021 19:23 Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další…

Papež František po operaci neodslouží nedělní mši

23.07.2021 14:04 Papež František kvůli nedávné operaci neodslouží nedělní mši, která byla naplánovaná ještě před…

Zaměstnanci britských supermarketů dostanou výjimku z nařízené karantény

23.07.2021 10:12 Britská vláda dnes oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou…

Radikál Breivik před 10 lety vraždil v Oslu a na ostrově Utøya. Policie…

22.07.2021 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Expert na terorismus David Rožek je přesvědčený, že norská po-licie podcenila zásah…

Související:

Právě se děje