Ukrajina si předvolala českého velvyslance, vysvětloval jednání Zemana s Rusíny

Český velvyslanec v Kyjevě ve středu ukrajinským diplomatům objasňoval okolnosti setkání českého prezidenta Miloše Zemana s delegací ukrajinských Rusínů, které se minulý týden uskutečnilo v Praze. O vysvětlení podle dnešní zprávy agentury Unian požádalo ambasadora Radka Matulu ukrajinské ministerstvo zahraničí. Zeman dnes v Bělehradě novinářům řekl, že pro Rusíny doporučuje decentralizaci, nikoli nezávislost.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Prezident v srbské metropoli, kde dnes končí státní návštěvu, prohlásil, že s Rusíny se setkává "dosti pravidelně, protože jsou součástí naší historie". Za "naprostou lež" označil tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislosti zakarpatské Ukrajiny. "Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci," konstatoval Zeman.

"O autonomii pro Rusíny v rámci Ukrajiny se při přijetí na Pražském hradě nehovořilo. Opětovně zdůrazňuji, že pan prezident a ČR považuje otázky autonomie za ryze vnitřní záležitost Ukrajiny," uvedl zároveň na twitteru ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

Minské mírové dohody, které byly schváleny v letech 2014 a 2015, formulují zásady urovnání konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. Obsahují požadavek decentralizace s ohledem na zvláštnosti regionů Doněcké a Luhanské oblasti kontrolovaných separatisty. O Zakarpatské oblasti se nezmiňují.

Velvyslanec Matula při dnešním jednání na ukrajinském ministerstvu "odmítl jakékoli výzvy z české strany k rusínské autonomii v Zakarpatské oblasti", napsala ukrajinská agentura s odvoláním na tiskovou zprávu ukrajinského ministerstva. Český diplomat potvrdil podporu územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. "Česká strana k tomu připraví oficiální informaci," napsal Unian.

Ukrajinské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že Kyjev bude "dál rozhodně reagovat na jakékoli pokusy zpochybňovat svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny".

Podle mluvčího českého ambasády byl Matulův rozhovor na ministerstvu zahraničí krátký. "Velvyslanec zopakoval, co už dříve řekl mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček," konstatoval mluvčí Tomáš Pavlíček. Se Světovou radou podkarpatských Rusínů, jejíž delegace Zemana navštívila, ambasáda v Kyjevě neudržuje žádné kontakty, dodal.

Rozhovor potvrdila ČTK také mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Můžeme potvrdit, že včera (ve středu) vysvětloval velvyslanec R. Matula na ukrajinském ministerstvu zahraničních věcí, že Česko nadále podporuje územní celistvost Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. V podobném duchu už se vyjádřila i Kancelář prezidenta republiky," uvedla.

O Zemanově schůzce s rusínskou delegací informoval počátkem týdne Deník N, podle něhož byl v delegaci i rusínský pop Dmytro Sydor odsouzený na Ukrajině za separatismus. "Zeman Rusínům slíbil, že o jejich problémech bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským," napsal český list.

Podle posledních oficiálních demografických statistik se k rusínskému původu v ukrajinské Zakarpatské oblasti hlásí 10.000 lidí. Rusíni, kteří na Ukrajině nemají status národnostní menšiny, tvrdí, že tyto údaje jsou silně podhodnocené. Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozroste se EU o Albánii a Severní Makedonii? Tusk vyzval k jednání

17.09.2019 19:36 Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyzval členské státy Evropské unie, aby podpořily zahájení…

USA a Bělorusko našly společnou řeč, vztahy se vrací do normálu

17.09.2019 16:55 Spojené státy a Bělorusko se dohodly na obnově vzájemného diplomatického zastoupení na úrovni…

V ruské laboratoři došlo k explozi plynu. Byly v ní vzorky smrtících virů

17.09.2019 16:45 Exploze plynu v ruské laboratoři poškodila centrum se vzorky nebezpečných virů. Ruské úřady tvrdí,…

Motiv útočníka na mešitu v Oslu byl podle policie rasistický

17.09.2019 16:07 Motiv muže, který na počátku srpna vtrhl do mešity poblíž Osla a začal střílet, byl rasistický. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama