Ukrajina si předvolala českého velvyslance, vysvětloval jednání Zemana s Rusíny

Český velvyslanec v Kyjevě ve středu ukrajinským diplomatům objasňoval okolnosti setkání českého prezidenta Miloše Zemana s delegací ukrajinských Rusínů, které se minulý týden uskutečnilo v Praze. O vysvětlení podle dnešní zprávy agentury Unian požádalo ambasadora Radka Matulu ukrajinské ministerstvo zahraničí. Zeman dnes v Bělehradě novinářům řekl, že pro Rusíny doporučuje decentralizaci, nikoli nezávislost.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Prezident v srbské metropoli, kde dnes končí státní návštěvu, prohlásil, že s Rusíny se setkává "dosti pravidelně, protože jsou součástí naší historie". Za "naprostou lež" označil tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislosti zakarpatské Ukrajiny. "Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci," konstatoval Zeman.

"O autonomii pro Rusíny v rámci Ukrajiny se při přijetí na Pražském hradě nehovořilo. Opětovně zdůrazňuji, že pan prezident a ČR považuje otázky autonomie za ryze vnitřní záležitost Ukrajiny," uvedl zároveň na twitteru ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

Minské mírové dohody, které byly schváleny v letech 2014 a 2015, formulují zásady urovnání konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. Obsahují požadavek decentralizace s ohledem na zvláštnosti regionů Doněcké a Luhanské oblasti kontrolovaných separatisty. O Zakarpatské oblasti se nezmiňují.

Velvyslanec Matula při dnešním jednání na ukrajinském ministerstvu "odmítl jakékoli výzvy z české strany k rusínské autonomii v Zakarpatské oblasti", napsala ukrajinská agentura s odvoláním na tiskovou zprávu ukrajinského ministerstva. Český diplomat potvrdil podporu územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. "Česká strana k tomu připraví oficiální informaci," napsal Unian.

Ukrajinské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že Kyjev bude "dál rozhodně reagovat na jakékoli pokusy zpochybňovat svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny".

Podle mluvčího českého ambasády byl Matulův rozhovor na ministerstvu zahraničí krátký. "Velvyslanec zopakoval, co už dříve řekl mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček," konstatoval mluvčí Tomáš Pavlíček. Se Světovou radou podkarpatských Rusínů, jejíž delegace Zemana navštívila, ambasáda v Kyjevě neudržuje žádné kontakty, dodal.

Rozhovor potvrdila ČTK také mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Můžeme potvrdit, že včera (ve středu) vysvětloval velvyslanec R. Matula na ukrajinském ministerstvu zahraničních věcí, že Česko nadále podporuje územní celistvost Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. V podobném duchu už se vyjádřila i Kancelář prezidenta republiky," uvedla.

O Zemanově schůzce s rusínskou delegací informoval počátkem týdne Deník N, podle něhož byl v delegaci i rusínský pop Dmytro Sydor odsouzený na Ukrajině za separatismus. "Zeman Rusínům slíbil, že o jejich problémech bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským," napsal český list.

Podle posledních oficiálních demografických statistik se k rusínskému původu v ukrajinské Zakarpatské oblasti hlásí 10.000 lidí. Rusíni, kteří na Ukrajině nemají status národnostní menšiny, tvrdí, že tyto údaje jsou silně podhodnocené. Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 00:01 NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama