Ukrajina vrátila ČR a Slovensko na "zelený seznam", riziko šíření koronaviru kleslo

Česko a Slovensko opět figurují v "zelené" části seznamu bezpečných zemí z hlediska nebezpečí šíření nákazy koronaviru, který dnes aktualizovalo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Cestující ze států v "červené" části seznamu musí po příjezdu strávit 14 dní v izolaci, do 24 hodin se podrobit testu, nebo předložit negativní test na koronavirus, připomněl list Ukrajinska pravda.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Na počátku srpna Kyjev zařadil Česko a Slovensko na "červený" seznam rizikových zemí. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví tehdy rozšířilo seznam zemí v takzvané červené zóně s nepříznivou koronavirovou situací na více než 120 států, včetně ČR a Slovenska.

Změnilo totiž parametry a podle serveru Ukrajinska pravda začalo země zařazovat do červené zóny, pokud počet nových případů na 100.000 obyvatel přesahuje úroveň evidovanou na Ukrajině, nebo pokud přírůstek nových případů převýšil hranici 30 procent za posledních 14 dní.

Podmínkou strávení karantény v místě, které si cestovatel sám vybral, bylo povinné nainstalování aplikace pro kontrolu dodržování karantény, kterou je ale možné nahrát pouze na chytré telefony s ukrajinskou SIM kartou. Karanténu lze také nastoupit v zařízeních vyčleněných místní samosprávou.

Pravidla pro návrat z Ukrajiny do Česka zůstávala podle českého ministerstva zahraničí stejná: Češi i nadále musejí prokázat negativní test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Ukrajinský seznam se každou sobotu aktualizuje. V současnosti Ukrajina registruje podle seznamu skoro 55 potvrzených případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama