Ukrajina vyhlásila nouzovou situaci kvůli koronaviru, eviduje 113 případů

Ukrajina vyhlásila na jeden měsíc "nouzovou situaci" na celém území země kvůli šíření koronaviru. Opatření mimo jiné znamená, že až do 24. dubna se prodlužuje uzavření škol, veřejných zařízení či většiny obchodů, uvedla agentura AFP. Tato omezení měla původně platit do začátku dubna.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V zemi bylo dosud zaznamenáno 113 případů nákazy. V Rumunsku je situace nejvážnější na severovýchodě země, kde je ohniskem epidemie nemocnice ve městě Suceava. Zemřelo v ní pět z celkem 14 obětí koronaviru v zemi a nakazilo se nejméně 83 zaměstnanců zařízení.

Ukrajinská nouzová situace umožní podle AFP také posílení struktur, které se podílejí na boji s koronavirem. Na rozdíl od stavu nouze nemusí nouzovou situaci schvalovat parlament, neznamená omezení občanských svobod nebo zasahování státu do fungování soukromých firem.

"Prodlužujeme karanténu a vyhlašujeme na Ukrajině nouzovou situaci" do 24. dubna, oznámil dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Už minulý týden ukrajinská vláda vyhlásila v hlavním městě Kyjevě, v Dnipropetrovské oblasti na východě země a v Ivano-Frankivské na západě nouzový stav. Školky, školy, restaurace či obchodní centra jsou uzavřené na celé Ukrajině a výrazně bylo omezeno cestování.

Ukrajina, která má zhruba 40 milionů obyvatel, má křehký zdravotnický systém, píše AFP. V zemi bylo dosud potvrzeno 113 případů onemocnění COVID-19 a čtyři mrtví.

Sousední Rumunsko hlásí na 900 případů infekce a 14 mrtvých. Pět z nich je hlášeno z nemocnice ve městě Suceava na severovýchodě země. Župa Suceava se zhruba 200 případy a konkrétně krajská nemocnice je epicentrem epidemie v zemi. V suceavské nemocnici se nakazilo i nejméně 83 zaměstnanců, konkrétně 34 z celkového počtu 233 lékařů a také 49 zdravotních sester. Většina personálu musela do izolace a nemocnice byla na 48 hodin uzavřena kvůli desinfekci. Zhruba stovka pacientů byla přepravena do ostatních zařízení v regionu, který patří mezi nejchudší v Rumunsku.

Rumunské ministerstvo zdravotnictví nyní žádá odchod ředitele nemocnice kvůli špatnému řízení. Hromadnou nákazu podle odborníků umožnilo nedostatečné vybavení lékařů ochrannými pomůckami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus není hrozba, tvrdí Lukašenko a uspořádal hokejový turnaj

29.03.2020 09:21 Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský…

Nakažený britský premiér vyzval občany, aby zůstali doma

29.03.2020 08:29 Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak…

Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách…

29.03.2020 06:36 Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince…

Británie má více než 1000 obětí koronaviru

28.03.2020 18:39 Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama