Ukrajina žádá o vydání 28 ruských žoldnéřů zadržených v Minsku

Ukrajinská generální prokuratura oficiálně požádala Bělorusko o vydání 28 údajných ruských žoldnéřů, včetně devíti ukrajinských občanů, zadržených u Minsku v předvečer prezidentských voleb. Oznámila to dnes ukrajinská televize 112.

Ilustrační foto
doporučujeme

Prokuratura zmíněné žoldnéře podezírá z členství v teroristické organizaci, tedy z toho, že se na východě Ukrajiny aktivně zúčastnili po boku proruských separatistů bojů proti vojskům prozápadní ukrajinské vlády.

Komando běloruské státní bezpečnosti KGB zadrželo u Minsku 32 údajných příslušníků ruské Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, známé z bojů na východě Ukrajiny, v Sýrii, v Libyi či Středoafrické republice. Dalšího podezřelého zadrželi na jihu Běloruska. Běloruští vyšetřovatelé je podezírají, že se chystali vyvolat nepokoje před volbami. Ruská strana to popírá a tvrdí, že se tito Rusové jen zpozdili na letadlo odlétající z Minsku a že měli pracovat ve třetí zemi jako ostraha.

O vydání zadržených Rusů podle televize 112 telefonicky jednal s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Krátce před volbami s Lukašenkem telefonoval i ruský prezident Vladimir Putin a oba prezidenti se podle Kremlu ujistili, že v duchu vzájemného porozumění a spolupráce vyřeší situaci se 33 zadrženými ruskými občany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama