Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět bydliště bez povolení

Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil dnes generální štáb ukrajinské armády. Ministerstvo obrany po kritice uklidňuje obyvatele, že není důvod k panice. Na základě zákona o povinné vojenské službě z roku 1992 potřebují muži ve věku od 18 do 60 let v době války k opuštění místa svého trvalého bydliště povolení od příslušného okresního vojenského úřadu.

Kontroly pohybu osob se nyní odehrávají především na hranicích mezi správními oblastmi a na kontrolních stanovištích na okrajích měst.

Během krátké doby komentovaly příspěvek generálního štábu stovky rozhořčených Ukrajinců, někteří nařkli ministerstvo z "idiocie", uvedla agentura DPA. Nařízení podle nich podpoří korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávají najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu, který by toto opatření mohlo způsobit.

Mnoho Ukrajinců nežije v místě svého trvalého bydliště. Po zahájení ruské invaze z 24. února navíc uprchly desítky tisíc můžu do bezpečnějších oblastí na západě země. Armáda se pro ně nyní chystá vydávat zvláštní povolení.

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina sdělil, že opatření je nutné z důvodu evidence "mobilizačních zdrojů" pro případ, kdy je bude nutné aktivovat. Odmítl také názory, že nutnost obstarávání povolení povede ke korupci.

"Žádnou paniku," řekl. Dodal, že opatření je navrženo tak, aby zachovalo rovnováhu mezi právem na volný pohyb osob a nutností mít pod kontrolou "mobilizační prostředky".

Generální štáb později vydal upřesnění, podle nějž muži v branném věku nebudou smět bez povolení přejíždět pouze hranice oblastí. Těch je na Ukrajině 24 a v každé žije až několik milionů lidí. V původní verzi nařízení přitom stálo, že restrikce se budou vztahovat na okresy, tedy nižší územně-správní celky v rámci oblastí, připomíná agentura Unian.

Zákaz vycestovat z Ukrajiny platí pro muže v branném věku už od zahájení ruské invaze, tedy od 24. února. Pohraniční stráž přesto pravidelně zadržuje Ukrajince, kteří se snaží nelegálně překročit hranice směrem do Moldavska nebo sousedních zemí Evropské unie.

V květnu prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil o tom, že zemi brání přibližně 700.000 Ukrajinců v armádě, národní gardě, pohraniční stráži a policii.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 47 minutami

před 48 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

Sníh z českých hor nadále mizí. Tání bude pokračovat, uvedli meteorologové

V Česku se momentálně souvislá sněhová pokrývka vyskytuje pouze na hřebenech Šumavy, Krkonoš a Hrubého Jeseníku. Maximálních hodnot bylo dosaženo už v únoru. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc bude tání sněhu pokračovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy