Ukrajinci se smířili s anexí Krymu? Rusové poskytli tento důkaz

Krym loni navštívilo skoro 7,5 milionu turistů, což je rekordní číslo za celé období od rozpadu Sovětského svazu, oznámil šéf Ruskem anektovaného poloostrova Sergej Aksjonov. Milion návštěvníků z Ukrajiny podle něj svědčí o tom, že se Ukrajinci smířili s připojením poloostrova k Ruské federaci. Anexi Krymu z března 2014 neuznává nejen Ukrajina, ale ani většina zemí světa.

V komentářích na sociálních sítích pod Aksjonovovou statistikou je ale možné se dočíst, že údajně 95 procent obyvatel Krymu má stále dva pasy. Kromě ruského také původní ukrajinský, se kterým poloostrov opouštějí a zase se na Krym vracejí. Z Aksjonovova vyjádření ale není zřejmé, zda takové lidi ruské úřady v nové turistické statistice započítávaly či nikoliv.

"Z Ukrajiny se na Krym nejezdí na dovolenou, ale domů, za příbuznými," upozornila na další možné vysvětlení na webu jiná znalkyně poměrů na poloostrově.

"Na Krymu během (uplynulého) roku odpočívalo 7,43 milionu turistů. Je to o 9,3 procenta více než v roce 2018," uvedl Aksjonov podle zpravodajského serveru Newsru.com. "Stejně jako v předchozích letech mezi cizinci vedou obyvatelé Ukrajiny, kterých bylo 1,1 milionu. Myslím, že to lze považovat za svérázné referendum občanů sousední země o uznání postavení Krymu jako součásti Ruska. Vždyť k okupantům se na návštěvu nejezdí," zdůraznil.

Za "okupovaná území" Kyjev oficiálně označuje Krym a část Donbasu, ovládnutou proruskými separatisty v bojích s ukrajinskými vojsky, které následovaly po anexi Krymu, respektive po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče revoltou prozápadních demonstrantů v Kyjevě. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých.

Aksjonov zdůraznil, že turisty na poloostrově láká vyspělá infrastruktura, úroveň služeb a přijatelné ceny. Server Newsru.com upozornil, že jiní místní hodnostáři si stěžují, že zvyšující se počty turistů místní infrastruktura nezvládá a poloostrov se ocitl na hraně ekologické katastrofy kvůli ubývajícím vodním zdrojům; strategické zásoby vody prý vypili právě turisté.

Aksjonov se do vedení na Krymu dostal poté, co nijak neoznačení ruští vojáci asistovali při faktickém ruském převzetí moci na poloostrově, až pak následovalo referendum o připojení k Rusku. Na anexi ukrajinského poloostrova Západ zareagoval vyhlášením sankcí proti Rusku. "Strach před sankcemi je tak veliký, že na Krymu i šest let po odtržení od Ukrajiny odmítají působit dokonce i giganti ruského podnikání těsně spjatí se státem, například spořitelna Sberbank," poznamenal Newsru.com a dodal, že sankcemi trpí nejen turistika a finanční sektor, ale i obyčejní lidé; kvůli chybějícím lékům dokonce zemřelo několik dětí. Moskva nicméně považuje "otázku Krymu za jednou provždy vyřešenou", jak prohlásil premiér Dmitrij Medveděv.

Související

Ilustrační fotografie. Rozhovor

10 let od krymského referenda. Konalo se pod hlavněmi ruských samopalů, připomíná Lebduška

Před deseti lety, 16. března 2014, proběhlo na ruskými vojsky obsazeném Krymu referendum, které posloužilo jako argument pro dokončení anexe poloostrova Ruskou federací. Výsledky hlasování byly na první pohled zkreslené, bez ohledu na skutečnost, že významná část tamních obyvatel připojení k Rusku podporovala, konstatuje ukrajinista Michal Lebduška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Rovněž připomněl, že v otázkách, které byly v referendu položeny, v praxi absentovala možnost zachování statutu quo, tedy příslušnosti Krymu k Ukrajině. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky dále vysvětlil například to, proč statut Krymu představoval palčivý problém rusko-ukrajinských vztahů již od rozpadu Sovětského svazu, proč se Rusku podařilo v roce 2014 poloostrov rychle ovládnout a z jakého důvodu jeho následnou anexi neuznává téměř žádný stát světa.  

Více souvisejících

Krym Rusko Sergej Aksjonov (premiér Krymu) Ukrajina Turisté

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 20 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

včera

včera

včera

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

včera

včera

včera

Ukrajinské tajné služby přiznaly atentáty na spolupracovníky Kremlu zodpovědné za válečné zločiny

Ukrajinské tajné služby vykonávají atentáty na lidi zodpovědné za válečné zločiny a útoky proti ukrajinským občanům. V rozhovoru pro soukromou ukrajinskou televizní stanici ICTV to řekl šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Vasyl Maluk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy