Ukrajinci se touží vrátit domů, místo toho se učí hledat miny

Ukrajinští vojáci zneškodnili od začátku ruské války 80.000 min a výbušnin, ale vyčistit od nich Ukrajinu zcela potrvá roky. Na západě Ukrajiny, kam se uchýlilo do bezpečí několik milionů lidí z bojové zóny, nyní mnoho civilistů navštěvuje kurzy určené původně dobrovolníkům domobrany. Chtějí se vrátit domů, ale nejdříve se musí naučit, jak projít zaminovaným územím.

Mezi těmi, kdo se učí rozpoznat nebezpečí v terénu, jsou i třináctileté děti, píše list The New York Times.

Učitel Serhij Romanjuk zvedá ruku se zeleným kouskem plastu, který vypadá jako list, ale ve skutečnosti je to deaktivovaná mina. Právě takové "listy" ležely podél trasy označené za bezpečný koridor, ve skutečnosti ale podminované z obou stran.

Romanjuk kurzy pořádá ve sklepě lvovské školy, který nyní slouží jako bunkr a nad nímž jsou v bývalých třídách ubytováni uprchlíci. Na stěnách visí letáky s popisem nejrůznějších zbraní. Romanjuka pozorně poslouchají mladí muži z místní domobrany i civilisté - ženy, chlapci a starší muži.

Podobné kurzy se otevřely na západě Ukrajiny původně pro ty, kdo byli ochotni dobrovolně se podílet na obraně, teď jsou ale přístupné i civilistům.

Nikitovi je 13 let a je z oblasti Doněcka, kde se bojuje. "Až se vrátím domů, musím vědět, jak zacházet se zbraněmi a minami, které tam budou. Dozvídám se tady mnoho věcí, nevěděl jsem například, že miny mohou být vzájemně propojené a načasované," řekl.

Válka vyhnala z domovů 12 milionů Ukrajinců, z nichž zhruba polovina je na ukrajinském západě. Ti, kteří jsou z míst, z nichž se už ruská armáda stáhla, se vracejí. Někde je ale čekají doslova minová pole.

Miny ochromují život lidí už tím, že se ví, že někde v okolí jsou. Někteří zemědělci, kteří se vrátili, nemohli osít pole, protože je armáda upozornila na to, že tam mohou být miny. Na jejich odborné odstranění zatím nebyl čas. "Pokud aspoň víte, jak si jich všimnout, pak víte, co dělat," říká Romanjuk.

Neučí posluchače jenom, jak se ubránit minám, ale i jiným zbraním. Dovědí se od něj, jak určit typ letících raket, jaké nárazové vlny vytvářejí a co dělat při zásahu bomby.

Pro mnoho civilistů v místnosti to není pouhá teorie. Čtyřiačtyřicetiletý Ruslan ze Severodoněcku ví, co to je, když člověkem smýkne o stěnu vlna při výbuchu. Přežil obléhání i raketové útoky, z domu utíkal pod minometnou palbou. "Je to kruté, ale co můžeme dělat? Je tady hrozná válka a týká se všech, babiček i dětí. Musíme se pokusit se zachránit," řekl.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy