Ukrajinská armáda se stáhla z Lysyčansku, zničila ruskou základnu v Melitopolu

Proruské síly podle Moskvy dobyly ukrajinské město Lysyčansk, a plně tak ovládají celou Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Ministerstvo obrany v Kyjevě ale trvá na tom, že Lysyčansk plně pod kontrolou ruských jednotek není. O pravděpodobném stažení ukrajinských sil z Lysyčansku nicméně informovali američtí analytici. Nejméně šest lidí zahynulo při ostřelování nedalekého Slovjansku, exploze hlásila ruská Belgorodská oblast, která sousedí s Ukrajinou.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že celá Luhanská oblast byla osvobozena, což ve slovníku Moskvy znamená obsazena ruskými okupačními silami a jednotkami proruských separatistů. Rusko invazi na Ukrajinu označuje za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem je zbavit zemi nacistického vedení.

Americký Institut pro výzkum války (ISW) ráno informoval, že ukrajinské ozbrojené síly se z Lysyčansku pravděpodobně stáhly záměrně, což vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov už v sobotu prohlásil, že proruské síly město Lysyčansk obklíčily. Z lokalizačních záběrů z města se podle ISW zdálo, že v něm nezbývají téměř žádní ukrajinští obránci. Mluvčí ukrajinské Národní gardy Ruslan Muzyčuk ale odmítal, že je město v obklíčení, a tvrdil, že se o něj stále tvrdě bojuje.

Poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak v rozhovoru na stanici BBC řekl, že město Lysyčansk není pod "plnou kontrolou" ruských sil. Dodal nicméně, že situace ve městě je už delší dobu velmi napjatá a že ruské pozemní síly na město nepřetržitě útočí. Bitva o Donbas podle něj ale neskončí ani dobytím Lysyčansku, jelikož v Doněcké oblasti jsou další velká města, která jsou pod kontrolou Kyjeva.

Východoukrajinský Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od frontové linie, byl dnes podle tamního starosty terčem dosud nejsilnějšího ostřelování za poslední dobu. Těsně po útoku střely způsobily 15 požárů, nejméně šest lidí zahynulo a dalších 15 je zraněných. Agentura AP uvedla, že dobytí Lysyčansku otevírá ruským silám cestu právě k postupu na Slovjansk v sousední Doněcké oblasti.

Několik explozí brzy ráno otřáslo ruským městem Belgorod, které leží nedaleko hranic s Ukrajinou. Ruské ministerstvo obrany z útoku viní ukrajinské síly. Ty podle Moskvy na ruské území vystřelily balistické rakety, které ruská protivzdušná obrana sestřelila, trosky jedné z nich však dopadly na dům ve městě. Exploze z města hlásili i svědci, poznamenala BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, které podle ní ukazují stopy práce protivzdušné obrany. Podle gubernátora Belgorodské oblasti zahynuli nejméně čtyři lidé.

Ukrajinské ozbrojené síly podle místní správy vyřadily z provozu ruskou vojenskou základnu v okupovaném městě Melitopol na jihu země. Moskvou dosazený představitel Jevhen Balyckyj následně uvedl, že město zasáhly ukrajinské střely, ale že nikoho nezabily ani nezranily.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru. Zejména Washington Peskov podle agentury TASS obvinil z toho, že nechce v Evropě mír.

Ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar pak oznámil, že turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo ukradeno na Ukrajině. Loď pluje pod ruskou vlajkou a přepravuje náklad obilí z ukrajinského přístavu Berďansk. Ten okupují ruská vojska.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News řekl, že by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením České republiky do výcviku ukrajinských vojáků. Zopakoval také svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT.

Víza dočasné ochrany Česká republika v sobotu vydala 71 uprchlíkům z Ukrajiny. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo v Česku víza 386.734 běženců, uvedlo na twitteru ministerstvo vnitra.

Pád Lysyčansku je pro Moskvu průlom, bude základnou pro další postup, píší média

Dobytí klíčového Lysyčansku znamená pro Moskvu průlom, město poslouží ruským vojskům jako základna pro další postup, shodují se zahraniční média. Stažením ukrajinských jednotek z města bitva o Donbas ani zdaleka nekončí, pád Lysyčansku naopak Rusko posouvá blíž k převzetí kontroly nad celým regionem - jednomu z cílů, které si Moskva na začátku invaze vytyčila.

Stažení ukrajinských sil, kterému předcházely dlouhé týdny urputných bojů, pro Moskvu více než čtyři měsíce od začátku invaze znamená zásadní průlom, píše agentura AFP. Dobytí tohoto města uvolnilo ruské armádě cestu k postupu na západ k městům Kramatorsk a Slovjansk, kde dnes podle ukrajinských úřadů zahynulo při silném ostřelování nejméně šest lidí.

Pokud Lysyčansk opravdu padne, uvedl korespondent BBC před prohlášením ukrajinského generálního štábu, "samozřejmě to nebude znamenat konec bojů na Donbase". Ukrajina má stále pod kontrolou velké městské části v sousední Doněcké oblasti. Ukrajinské síly připravují nové obranné linie mezi Bachmutem a Slovjanskem, které ale Rusové také silně ostřelují, uvádí korespondent. Hlavní otázkou nyní je, zda si Rusové udrží současné tempo ofenzivy, nebo se Ukrajincům podaří je zpomalit - nebo rovnou zastavit.

Pokud by se potvrdilo, že Rusko zcela ovládlo celou Luhanskou oblast, poskytlo by svým jednotkám silnější základnu pro další postup na Donbase. Dobytí celého regionu by pak mohlo podle agentury AP rozhodnout o dalším postupu války na Ukrajině.

Někdejší velitel britské armády Richard Dannatt v rozhovoru se stanicí Sky News uvedl, že z potenciálního plného obsazení Luhanské a Doněcké oblasti mohou vyvstat nová jednání o míru. Rusko bude nyní svou sílu soustředit k dobytí obou oblastí, aby alespoň částečně splnilo cíle, které si vytyčilo na začátku války. Jednotky Moskvy i Kyjeva ale takové boje značně vyčerpají. "Myslím si, že v tu chvíli se válka zastaví. A to je okamžik, kdy začnou smysluplná vyjednávání," dodal Dannatt.

Luhanská a Doněcká oblast tvoří průmyslové území nazývané Donbas, kam Rusko soustředí svou ofenzivu od chvíle, co se na jaře stáhlo ze severu Ukrajiny a z hlavního města Kyjeva. Proruští separatisté drží části obou východních oblastí od roku 2014 a vyhlásili tam dvě samozvané republiky - Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Rusko jejich samostatnost uznalo krátce předtím, než letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu.

Ukrajinská armáda zničila ruskou základnu v okupovaném Melitopolu, řekl starosta

Ukrajinské ozbrojené síly vyřadily z provozu ruskou vojenskou základnu v okupovaném městě Melitopol na jihu země. Oznámil to dnes melitopolský starosta Ivan Fedorov. Moskvou dosazený představitel Jevhen Balyckyj následně uvedl, že město zasáhly ukrajinské střely, ale že nikoho nezabily ani nezranily, informovala agentura Reuters.

"Ve tři hodiny (02:00 SELČ) a v pět hodin (04:00 SELČ) zasáhlo více než 30 střel výhradně vojenskou základnu," uvedl ve videu na komunikační platformě Telegram Fedorov, který se v současné době nachází na území ovládaném Ukrajinou. Dodal, že úder základnu "vyřadil z provozu".

Ukrajinským obranným jednotkám se také v sobotu u Melitopolu podařilo vykolejit ruský obrněný vlak převážející munici, uvedl Fedorov.

Ukrajinské síly zasáhly část Melitopolu, ve které se nachází letiště, oznámila bez dalších podrobností ruská agentura RIA Novosti. Člen rady okupační vojensko-civilní administrativy Záporožské oblasti Vladimir Rogov agentuře sdělil, že na Melitopol dopadlo dnes ráno asi 16 až 18 ukrajinských raket. Podle šéfa proruské správy Balyckého útok poškodil několik obytných domů v blízkosti letiště.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy