Ukrajinský parlament obnovil pravomoci protikorupční agentury

Ukrajinský parlament dnes schválil obnovení pravomocí národní protikorupční agentury. Ústavní soud v říjnu rozhodl o zrušení některých protikorupčních zákonů a připravil agenturu, která kontroluje majetková přiznání veřejných činitelů, o některé její klíčové pravomoci. Rozhodnutí soudu vyvolalo mezinárodní znepokojení a ohrožovalo mimo jiné program zahraniční pomoci ve výši pěti miliard dolarů (asi 117 miliard Kč), který dříve Kyjev dohodl s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Parlament se dnešním krokem snaží zajistit nové půjčky MMF, které potřebuje k obnově ekonomiky poškozené pandemií covidu-19, píše agentura Reuters.

Ukrajinský ústavní soud v říjnu rozhodl, že řada klíčových ustanovení protikorupčních zákonů odporuje ústavě, a označil jako nepřiměřený postih za nepravdivé informace v majetkových přiznáních úředníků. Přispěl tak ke znepokojení některých mezinárodních institucí nad vývojem ohledně protikorupčních reforem na Ukrajině.

Zastoupení Evropské unie v Kyjevě následně varovalo, že finanční pomoc unie je podmíněna pokrokem Ukrajiny při potírání korupce. EU podle serveru Ukrajinska pravda rovněž pohrozila pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Spojené státy, Kanada, Británie a EU podpořily Ukrajinu pomocí a sankcemi proti Rusku poté, co demonstranti v Kyjevě v roce 2014 svrhli proruského prezidenta a Rusko anektovalo Krym, ale opakovaně tlačily na Kyjev, aby zrychlil tempo reforem.

Prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že země by se mohla propadnout do chaosu a přijít o bezvízový styk s unijními zeměmi, pokud země nevzkřísí protikorupční reformy. Parlament pak na začátku prosince schválil návrh zákona, podle něhož se úředníci budou zodpovídat za případná nepravdivá majetková přiznání. Někteří zákonodárci nicméně legislativu kritizovali jako neefektivní, jelikož trestní zodpovědnost podle nového zákona začíná až u majetkových přiznání týkajících se více než devíti milionů hřiven (zhruba 6,9 milionu korun), uvedla agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama