Ukrajinský parlament schválil zákon o impeachmentu. Legislativní spam, reaguje opozice

Ukrajinský parlament dnes díky většině vládní strany Sluha národa schválil zákon o ústavní žalobě na prezidenta, takzvaném impeachmentu. Oznámila to agentura Unian. Přijetí zákona, který dosud v právním systému země chyběl, bylo jedním z předvolebních slibů prezidenta Volodymyra Zelenského. Opozice zákon označila za "legislativní spam".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Vyvolání impeachmentu podle nového zákona zahajuje parlament, který proceduru musí schválit prostou většinou hlasů. Povahu a závažnost činů, kterých se měla hlava státu dopustit, posoudí nejvyšší a ústavní soud země. Konečné rozhodnutí je pak na parlamentu, který musí žalobu, a tím i odvolání prezidenta, schválit tříčtvrteční většinou všech zvolených poslanců.

V loňském roce chtěla parlamentní opozice zbavit moci tehdejšího prezidenta Petra Porošenka, neměla k tomu ale dostatečně důrazný právní nástroj.

Porošenka pak ve volbách drtivě porazil Zelenskyj, jehož strana Sluha národa ovládla i ukrajinskou jednokomorovou sněmovnu. Nedávno už parlament schválil zákon o zrušení poslanecké imunity, další ze Zelenského předvolebních slibů.

Opozice se zákonem o impeachmentu nesouhlasí a označuje ho za nadbytečný. Porošenkův stoupenec a bývalý předseda parlamentu Andrij Parubij dnes z parlamentní tribuny řekl, že zákon o impeachmentu už na Ukrajině fakticky existuje.

Letos v červnu parlament přijal zákon umožňující vyšetřování prezidenta, vznikne-li podezření o jeho přehmatech. Zelenskyj ale zákon nepodepsal a nechal vypracovat nový text, který dnes poslanci schválili.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama