Ukrajinský parlament schválil zákon o impeachmentu. Legislativní spam, reaguje opozice

Ukrajinský parlament dnes díky většině vládní strany Sluha národa schválil zákon o ústavní žalobě na prezidenta, takzvaném impeachmentu. Oznámila to agentura Unian. Přijetí zákona, který dosud v právním systému země chyběl, bylo jedním z předvolebních slibů prezidenta Volodymyra Zelenského. Opozice zákon označila za "legislativní spam".

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Vyvolání impeachmentu podle nového zákona zahajuje parlament, který proceduru musí schválit prostou většinou hlasů. Povahu a závažnost činů, kterých se měla hlava státu dopustit, posoudí nejvyšší a ústavní soud země. Konečné rozhodnutí je pak na parlamentu, který musí žalobu, a tím i odvolání prezidenta, schválit tříčtvrteční většinou všech zvolených poslanců.

V loňském roce chtěla parlamentní opozice zbavit moci tehdejšího prezidenta Petra Porošenka, neměla k tomu ale dostatečně důrazný právní nástroj.

Porošenka pak ve volbách drtivě porazil Zelenskyj, jehož strana Sluha národa ovládla i ukrajinskou jednokomorovou sněmovnu. Nedávno už parlament schválil zákon o zrušení poslanecké imunity, další ze Zelenského předvolebních slibů.

Opozice se zákonem o impeachmentu nesouhlasí a označuje ho za nadbytečný. Porošenkův stoupenec a bývalý předseda parlamentu Andrij Parubij dnes z parlamentní tribuny řekl, že zákon o impeachmentu už na Ukrajině fakticky existuje.

Letos v červnu parlament přijal zákon umožňující vyšetřování prezidenta, vznikne-li podezření o jeho přehmatech. Zelenskyj ale zákon nepodepsal a nechal vypracovat nový text, který dnes poslanci schválili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 10:30 Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Pandemie s námi bude dlouho, připravte se na další nemoci, vyzvala státy…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu varovala, že koronavirová pandemie bude…

Norsko zakázalo zakotvit výletním lodím s více než 100 lidmi

03.08.2020 21:00 V norských přístavech nesmějí ode dneška vystupovat lidé z výletních lodí, na jejichž palubách je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama