UNHCR: Uprchlická krize ve světě se zhoršuje. Mimo domovy musí žít 80 milionů lidí

Mimo své domovy žije nyní na planetě téměř 80 milionů lidí, tedy více než procento celosvětové populace. Uvádí to zpráva, již dnes vydal Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR). Údaj je o devět milionů vyšší než loňský a téměř dvojnásobný oproti stavu v roce 2010.

Úřad odhaduje, že koncem loňského roku bylo ve světě 79,5 milionu lidí, jež lze řadit mezi uprchlíky, žadatele o azyl a lidi, kteří žijí ve svých zemích, ale mimo své bydliště a s ubývající nadějí na návrat.

"Jedno procento světového obyvatelstva se nemůže kvůli válkám, pronásledování, porušování lidských práv a dalším formám násilí vrátit domů," sdělil vysoký komisař OSN Filippo Grandi.

Od roku 2012 čísla oproti předchozímu roku stále stoupají, což podle něj znamená, že "bylo více konfliktů, více násilí" a že se dostatečně nehledá politické řešení, jež by krize ukončilo.

1% of the entire world’s population had fled their homes by the end of 2019.This is not ok.More on UNHCR’s Global Trends report: https://t.co/z4C0BFCo0a pic.twitter.com/esyMcR3nTC

— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) June 18, 2020

Grandi vyvrátil představu, že se většina uprchlíků snaží dostat na Západ, když řekl, že 73 procent z nich míří do sousedních zemí.

Šanci nově se usadit v jiné zemi loni dostalo 107.000 uprchlíků, což je méně než v předchozím roce. "USA dramaticky omezily přijímání uprchlíků, nejvíce jich dnes přijímá Kanada," řekl Grandi. Z přehledu vyplývá, že Kanada loni přijala 31.100 uprchlíků, USA 27.500 a Austrálie 18.200.

Z údajů obsažených ve zprávě Global Trends také vyplývá, že 30 až 40 procent z lidí na útěku pobývá v uprchlických táborech.

UNHCR má informaci o 3,7 milionu Venezuelanů, kteří jsou v cizině a tvoří po Syřanech největší uprchlickou skupinu vůbec. Mnozí odešli do Kolumbie, Peru, Brazílie, Ekvádoru a Chile. Od dubna se jich na 30.000 vrátilo.

"Mezinárodní komunita je tak rozdělená a tak neschopná dohodnout se na míru, že se situace nadále zhoršuje. Obávám se, že příští rok to bude ještě horší," řekl Grandi.

Z podrobnějšího přehledu vyplývá, že loni jeho úřad zaznamenal nově 11 milionů uprchlíků. Většina uprchlíků pochází ze Sýrie, Venezuely, Afghánistánu, Jižního Súdánu a Barmy. Grandi řekl, že kdyby se svět sjednotil a spojil politickou vůli i zdroje na pomoc těmto zemím, vyřešilo by to "více než půlku světových problémů", jež souvisejí s uprchlíky.

Související

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.

Více souvisejících

UNHCR uprchlíci USA (Spojené státy americké) Venezuela Syrská krize

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy