Král si zvolil jméno Charles III. Usedá na trůn automaticky, ačkoliv není korunován

V okamžik smrti královny Alžběty II. usedává na trůn automaticky a bez ceremoniálu její syn Charles, princ z Walesu. Je zde ale mnoho praktických a tradičních kroků, které se musí učinit, než bude korunovaným králem.

Jako první se Charles musel rozhodnout, jestli si bude vládnout jako král Charles III., nebo si vezme jiné jméno. Například jeho dědeček a otec Alžběty, král Jiří VI., se před svým kralováním jmenoval Albert. Charles si mohl vybrat jakékoli ze svých čtyř jmen – Charles, Philip, Arthur nebo George. Nakonec zvolil jméno Charles III.   

V prvních čtyřiadvaceti hodinách od smrti jeho matky bude Charles oficiálně jmenován králem. Jmenování proběhne v Paláci svatého Jakuba v Londýně v přítomnosti tzv. Nástupní rady. Ta je tvořena ze skupiny starších členů parlamentu, několika seniorních státních zaměstnanců, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna, jak shrnul britský zpravodajský server BBC.

Nástupní rada se znovu schází zhruba o den později a tentokrát i za účasti krále. Na začátku vlády britského panovníka neexistuje přísaha, jako například ve stylu amerického prezidenta. Nový král však musí učinit prohlášení s tradicí od 18. století o zachování skotské církve. Po tom následují fanfáry a Charles bude oficiálně jmenován novým králem Anglie.

Symbolickým vrcholem bude korunovace. Kvůli potřebné přípravě se však neuskuteční ihned po Charlesově nástupu. Královna Alžběta II. nastoupila na trůn v únoru 1952, ale korunovace proběhla až v červnu 1953.  Korunovaci samotnou provádí arcibiskup z Canterbury. Při obřadu položí na hlavu Charlese korunu svatého Edwarda. Ta je z ryzího zlata a pochází až z roku 1661. Panovník ji ovšem nosí pouze v okamžiku samotné korunovace, v neposlední řadě také proto, že váží 2,23 kg.

Charles se nyní stane hlavou Commonwealthu, což je sdružení 56 nezávislých států, ve kterých žije 2,4 miliard lidí. Pro 14 z nich je král Spojeného království také panovník a země je většinou řízena guvernérem.

V tuto chvíli Charles truchlí 

Nový britský král Charles III. v prvním prohlášení po smrti královny Alžběty II. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.

"V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila," napsal syn zesnulé panovnice. Je si vědom toho, že její odchod těžce pocítí lidé v Británii i po celém světě.

Následníkem trůnu se nyní stal Charlesův 40letý syn William, který má nově titul vévoda z Cornwallu, jeho manželka Katherine pak vévodkyně z Cornwallu.

Související

Princezna Kate v březnu oznámila, že má rakovinu.

Nemocná princezna Kate má podporu. Z královské rodiny je nejoblíbenější

Nejoblíbenějším členem britské královské rodiny je momentálně princezna Kate, která v březnu oznámila, že bojuje s rakovinou. Manželka následníka trůnu nově předstihla i svého manžela, prince Williama. Pozitivní vztah k princezně z Walesu mají tři čtvrtiny Britů, ukázal průzkum společnosti YouGov. 

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy