Uvolnění karantény v Rusku bude mít katastrofální dopad, míní profesor

NÁZOR - V autoritářských zemích jsou všechny vládní kroky činěny v politickém či finančním zájmu vládnoucí elity, konstatuje politolog Vladislav Inozemcev. Profesor z Moskevské státní Lomonosovovy univerzity v komentáři pro server Moscow Times tvrdí, že náhlé rozvolňování karantény v ruské metropoli není výjimkou.

Karanténa v ruské stylu

Pandemie koronaviru rozvrací světovou ekonomiku, ale v Rusku také ovlivnila plán oznámený 15. ledna, který má zemi změnit z kvazi-zastupitelské demokracie v monarchii stávajícího prezidenta Vladimira Putina, deklaruje profesor.

Ruské úřady vyhlásily první karanténní opatření poměrně brzy, 28. března, kdy ve srovnání s jinými státy, které se k opatřením uchýlily, bylo v zemi mnohem méně nakažených a umírajících, připomíná politolog. Dodává, že ruská karanténa a její nejstriktnější verze v Moskvě se nese v ryze ruském stylu a spoléhá na to, že administrativní postupy, nikoliv zdravotnická opatření mohou zastavit pandemii.

"Ve všech ostatních zemích bylo během fáze 'zůstaňte doma' povinné nosit roušky, ale lidé si podrželi své právo čas od času chodit ven," píše Inozemcev. Podotýká, že v Moskvě sice bylo nutné vyplnit žádanku o povolení opustit domácnost, nicméně roušky se staly povinnými až 12. května, což je naprosté unikum.

Putin následně oznámil, že plošná karanténa skončila, ale rozhodnutí přišlo ve chvíli, kdy denní počet nových případů byl stále vysoký, zatímco v Itálii či Německu nedošlo k uvolnění karantény do chvíle, kdy se tato čísla snížila, upozorňuje odborník. Vysvětluje, že karanténa v Rusku nemohla trvat déle než 2 měsíce, protože lidé začali být vyčerpaní.

Profesor se domnívá, že ruské úřady neměly na výběr a musely uvolnit restrikce nehledě na epidemiologickou situaci, přičemž v případě Moskvy probíhal boj mezi městským zastupitelstvem, které chtělo opatření prozatím zachovat, a Kremlem, který prosazoval jejich uvolnění před 24. červnem, resp. 1. červencem, kdy se má uskutečnit oslava vítězství v druhé světové válce a ústavní referendum.

Veškeré zdravotnické ukazatele říkají, že je příliš brzy na uvolnění karantény, ale zvítězily politické důvody a nyní se uvidí, co přijde, konstatuje politolog. Dodává, že oficiální koronavirové statistiky se nyní staly prakticky irelevantními, protože v posledních třech týdnech se denní přírůstek nových případů v Rusku stabilně pohyboval mezi 8.500-9.300 a jediná země, která vykazuje podobnou stabilitu, je Bělorusko, kde jsou čísla jednoduše "cucána z prstu".  

Pravdu ukáže budoucnost

"Tudíž to vypadá, že koronavirový problém bude v následujících týdnech zanedbáván, nikoliv řešen,"obává se Inozemcev. Zdůrazňuje, že v Moskvě sice počet případů může mírně klesat, ale pandemie v jiných ruských regionech je na vzestupu, čímž se hlavní město opět ocitá v ohrožení, jelikož je centrem ruské infrastruktury a pokračuje železniční doprava i vnitrostátní lety, zatímco ty mezinárodní byly obnoveny.  

Politolog nepochybuje, že dopad znovuotevření Moskvy bude katastrofální, protože Rusové si myslí, že konec karantény neznamená pouze otevření ekonomiky a uvolnění omezení pohybu a cestování, ale také konec běžné opatrnosti. Jen málo Rusů nosí roušky a obává se závažnosti pandemie, ale koronavirus nebyl poražen a lidé i zdravotnictví si na něj pouze zvykli, varuje profesor. Očekává, že pandemie  bude v Rusku trvat dlouho a zmírní se pouze její dopad na politiku a ekonomiku.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tento scénář z pohledu ruské metropole znamená, že její ekonomika zůstane v depresi, firmy podnikající ve službách nebudou moci běžet na plný výkon po celé měsíce a viditelným projevem pandemie bude oslabení dosud silných vazeb mezi podnikateli v Moskvě a jiných ruských regionech, domnívá se Inozemcev. Nejdůležitější otázka podle něj zní, zda město přežije léto bez nové vlny nákaz, což je možné, protože Moskvané odjedou na své chalupy a příliv domácích i zahraničních turistů nebude velký.  

"Co se ale stane v září, kdy otevřou univerzity a školy?" táže se politolog. Deklaruje, že ekonomiku moderního města nelze restartovat, dokud děti nemůžou chodit do školek a škol, protože do té doby jejich rodiče musí pracovat z domova, což se v Rusku ukázalo jako problematické.

Ruské přísloví tvrdí, že nikdy nelze dokončit renovaci domova, pouze ji zastavit, což podle profesora platí i o současné pandemii. "Ohlásili jsme vítězství, ale není to za námi a pravdu se dozvíme teprve v budoucnu," uzavírá Inozemcev.

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy