V Ázerbájdžánu se konají volby. Prezident chystá "autoritářský projekt modernizace"

V Ázerbájdžánu se dnes konají předčasné parlamentní volby, které jsou považovány za další krok k posílení mocenské pozice prezidenta Ilhama Alijeva. Píše to agentura Reuters. Alijev si podle ní od dnešního hlasování slibuje, že po něm zákonodárný sbor obsadí mladší, dynamičtější poslanci, s jejichž pomocí prosadí ekonomické reformy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilham Alijev
doporučujeme

Alijev volby vyhlásil v prosinci a zástupci jeho vládnoucí strany Nový Ázerbájdžán řekli, že jejich cílem je podpořit "prezidentovu reformní politiku a personální změny". Volby se měly podle řádného harmonogramu konat až letos v listopadu.

Podle oficiálních údajů přišlo k poledni místního času hlasovat 12 procent voličů.

V říjnu přišel o funkci premiér Novruz Mamedov a jeho nástupcem se stal Ali Asadov, dosavadní vicekancléř a prezidentův ekonomický poradce. Prezident kritizoval tempo ekonomických reforem a dal najevo, že chce propustit vládní činitele, kteří dosáhli důchodového věku. To je považováno za snahu zbavit se lidí spojovaných s érou jeho otce Gejdara Alijeva, který převzal moc v zemi v roce 1993. Klan Alijevů Ázerbájdžán, třetího největšího vývozce ropy z bývalých sovětských republik, ovládá už více než čtvrt století.

"Nazval bych to autoritářským projektem modernizace," řekl agentuře Reuters Thomas de Waal, odborník na oblast Kavkazu z analytické organizace Carnegie Endowment for International Peace. "Byrokrati ze sovětské éry jsou vytlačováni a na klíčová místa jsou dosazováni mladší lidé, větší profesionálové," dodal.

Některé opoziční strany se dnešních voleb neúčastní, protože tvrdí, že vládou ovládaná média o nich neinformují spravedlivě. "Situace kolem voleb nemá nic společného s demokratickými principy, protože vládnoucí strana zákonodárce využívá ke svým cílům," řekl šéf opoziční strany Müsavat Arif Gajily.

I přes své zásoby energetických surovin se Ázerbájdžán potýká s vysokou nezaměstnaností.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za porušení karantény budou v Rusku přísné tresty, lidé dostanou esemesky…

31.03.2020 21:49 Aktualizováno Rusové od 3. dubna začnou dostávat na své mobilní telefony krátké textové zprávy (SMS) s výstrahou,…

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Počet obětí v Británii vzrostl o více jak čtvrtinu. Podle statistiků je…

31.03.2020 17:30 Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o 27 procent - ze 1408 na 1789. Nakažených…

Strach z koronaviru? Pět kroků, jak při úzkosti snáze usnout

31.03.2020 15:51 Nedovoluje vám strach z šíření koronaviru usnout? Zpravodajský server The Guardian připravil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama